Vi tillsammans
IF Elfsborg vs. Brommapojkarna
23/05 kl. 19:00
Annons
 
A-laget
Jesper Christiansen klar för IF Elfsborg
2010-07-11 00:00

IF Elfsborg har idag kontrakterat den danske landslagsmålvakten Jesper Christiansen från FC Köpenhamn. Jesper har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig säsongen 2013 ut. 

 

Video från presskonferensen kommer ikväll.

 

Jesper har varit en av danska ligans största profiler de senaste åren och blivit utnämnd till danska ligans bästa målvakt inte mindre än 5 gånger, senast 2009. Dessutom har han varit given medlem i det danska A-landslaget sen hans debut för cirka 10 år sedan och är nyligen hemkommen från Sydafrika.

 

- Att vi lyckats med att knyta till oss en spelare av Jespers kaliber känns som ytterligare ett genombrott för oss som klubb.Det började egentligen som ett skämt med Fredrik "Bella" Berglund, men på något konstigt sätt så sitter vi här idag, säger Stefan Andreasson, IF Elfsborgs klubbchef. 

 

- Att Jesper haft andra möjligheter råder det ingen tvekan om men att vi har något i IF Elfsborg och i Borås som attraherar den här typen av spelare och personer känns fantastiskt bra. Vår fina relation till FC Köpenhamn gjorde också till slut att affären blev möjlig, avslutar en mycket nöjd Stefan Andreasson.

 

Fakta om Jesper Christiansen

Ålder: 32 år, född 24 april 1978

Längd: 193

Vikt: 89 kg

Tidigare klubbar: Roskilde, Ölstykke, Odense, Glasgow Rangers, Vejle, Wolfsburg, Viborg, FC Köpenhamn

Moderklubb: Borup

Karriär i FCK: Spelade 209 matcher för FC Köpenhamn. Av dessa är 19 matcher i Champions League.

Mästerskap: Uttagen i danska truppen till VM i Sydkorea/Japan och nu senast i Sydafrika.

 Övrigt: Utsedd till danska ligans bästa målvakt 2006, 2007 och 2008

 

 



Nyheter A-laget

19 maj, 13
Datum fastställda allsvenskans omgångar 15-18
Datum har nu fastställs för Elfsborgs matcher i allsvenskans omgångar 15-18.
Läs mer...
 

19 maj, 13
Inför Helsingborgs IF: Truppen, kommentarer mm.
 En av årets svåraste bortamatcher står på tur då formstarka Elfsborg reser till Skåne för match mot än mer formstarka Helsingborg. Blir det femte raka segern för eleganterna? Här har ni förutsättningarna!
Läs mer...
 
18 maj, 13
Många fina matcher på Olympia
En tuff bortamatch väntar mot Helsingborg på måndag. Statistiker Häggström har sammanställt historiken kring matcherna på Olympia.
Läs mer...
 
17 maj, 13
Uppdatering på skadefronten
Elfsborg.se kikade förbi fredagens träning och kollade snabbt upp skadeläget med sjukgymnasterna Andblad och Malby som berättade hur det ser ut inför veckan som kommer.
Läs mer...
 
10 maj, 13
IFK Norrköping - IF Elfsborg
Förra året slutade matchen på Nya Parken med en 2-1 seger för Norrköping efter bland annat ett självmål från Elfsborg. I allsvenskans åttonde omgång 2013 blev det ombytta roller. Elfsborg vände och vann 2-1 efter att Marcus Rohdén kvitterat och hemmalaget fått in en boll i eget mål.
Läs mer...
 
09 maj, 13
Inför IFK Norrköping: Truppen, kommentarer, videoklipp mm.
Tre vinster, tre förluster och ett kryss. IFK Norrköping har blandat och gett under allsvenskans inledande sju omgångar. Nu verkar dock östgötarna vara på gång efter att ha besegrat BK Häcken på Nya Parken följt av en imponerande poäng i den svåra bortamatchen mot Malmö FF. Även Elfsborg kommer till spel efter imponerande insatser och man är nu uppe i tre raka segrar. Förlängs segersviten på fredag? Här har ni förutsättningarna!
Läs mer...
 

Övriga nyheter

19 maj, 13
Söndagsresultat från Nederländerna
Elfsborgs U17- och U19-lag fortsatte under söndagen att spela turneringar i Nederländerna, en dag med lite blandade resultat.
Läs mer...
 
18 maj, 13
Lördagsresultat från Nederländerna
Elfsborgs U17- och U19-lag har spelat två matcher vardera under lördagen i Nederländerna där U17 fick en flygande start.
Läs mer...
 
17 maj, 13
Christoffer Zettergren vann Sponsorgolfen 2013
Det blev en perfekt golfdag när IF Elfsborg på torsdagen anordnade den årliga Sponsorgolfen på Borås Golfklubb.
Läs mer...
 
17 maj, 13
Två av elitlagen i Nederländerna på klassisk turnering
Elfsborgs U17- och U19-lag befinner sig just nu i Ruurlo, Nederländerna, för de årliga träningsläger som lagen brukar spela. I år är dessutom Elfsborg regerande mästare i Karel Stegeman-turneringen och har en titel att försvara.
Läs mer...
 
15 maj, 13
Proffsdrömmen på match mot Hestrafors
På tisdagskvällen var det dags för de resterande killarna i Proffsdrömmen att visa sina förmågor i en riktig matchsituation. Motståndet stod Hestrafors IF för och det blev en trevlig kväll för alla inblandade på Bollevi.
Läs mer...
 
14 maj, 13
U21: Elfsborg kryssade mot BP
Elfsborgs U21-lag hade förstärkningar av bland annat Daniel Mobaeck och Niklas Hult när det blev oavgjort mot Brommapojkarna på bortaplan.
Läs mer...
 
 
1904, den 26 juni bildades IF Elfsborg av 19 pojkar i övre tonåren. Föreningens namn var då "Borås Fotbollslag". 1906 blev föreningen medlem i Riksidrottsförbundet och namnet ändrades samtidigt till IF Elfsborg.
Annons
Annons
Annons