Annons
Annons
 

Föreningen

NamnBefattningE-postMobil
Stefan Andreasson Klubbchef stefan.andreasson@elfsborg.se 0705-116780
Camilla Larsson Ekonomichef camilla@elfsborg.se 033-120445
Erna Livered Löneadministratör erna@elfsborg.se 033-136655
Karl Åkerström Medieansvarig karl@elfsborg.se 0735-18 02 85
Björn Bördin Evenemangs- och Säkerhetsansvarig bjorn.bordin@elfsborg.se 0705-764581
Jonas Kallin Biljettansvarig - Privatmarknad jonas.kallin@elfsborg.se 033-139191
Sten Strinäs Marknad sten@elfsborg.se 033-131402
Johan Sjöberg Marknad johan.sjoberg@elfsborg.se 0708-933561
Marcus Hedelin Marknad marcus.hedelin@elfsborg.se 0704-736917
Martin Andersson Marknad martin.andersson@elfsborg.se 0703-468877
Jan Ryrlén Fotbollsadministration/Verksamhetsansvarig Vi Tillsammans jan.ryrlen@elfsborg.se 0705-186990
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 033-135173
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Eric Sjölin SLO (Supporter Liaison Officer) – Föräldraledig tom. 1/3 2016 eric.sjolin@elfsborg.se
Sten-Åke Åhman Transportchef 0705-528073
Jeanette Linusson Reception/Ekonomi jeanette.linusson@elfsborg.se 033-135155
Mathias Strinäs Medlemsansvarig medlem@elfsborg.se 033-139270
 
NamnBefattningE-postMobil
Björn Bördin Evenemangs- och Säkerhetsansvarig bjorn.bordin@elfsborg.se 0705-764581
Jonas Kallin Biljettansvarig - Matcharrangemang jonas.kallin@elfsborg.se 033-139191
Karl Åkerström Medieansvarig karl@elfsborg.se 0735-18 02 85
Camilla Larsson Ackreditering camilla@elfsborg.se 033-120445
Marcus Hedelin Sjuhäradshallen marcus.hedelin@elfsborg.se 0704-736917
Erik Hang Arenaansvarig erik.hang@boras.se 033-357435
Sonny Spjuth Matchsekreterare 0703-021372
Lasse Stensson Domar- och Delegatansvarig 0705-816045
Scouttickets Scouttickets scout@elfsborg.se
 
NamnBefattningE-postMobil
Magnus Haglund Manager magnus.haglund@elfsborg.se
Jan Mian Tränare jan.mian@elfsborg.se 0703-258840
Nemanja Miljanović Tränare nemanja.miljanovic@elfsborg.se
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702-333856
Matilda Lundblad Läkare matilda.lundblad@elfsborg.se 0761-050606
Magnus Hellman Driessen Fystränare magnushd@elfsborg.se 0705-147610
Lars Göthfelt Fysioterapeut lars.gothfelt@elfsborg.se
Jan Andblad Sjukgymnast jan.andblad@elfsborg.se 0708-23 36 24
Johan Meldo Sjukgymnast johan.meldo@elfsborg.se 0709-299342
Dan Fransson Sport Scientist dan.fransson@elfsborg.se
Jan Ryrlén Fotbollsadmin. / Verksamhetsansv. Vi Tillsammans jan.ryrlen@elfsborg.se 0705-186990
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706-820081
Reima Haukka Materialförvaltare reima.haukka@elfsborg.se 0709-709553
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Jesper Bengtsson Tränare U-truppen (U21-U19) jesper.bengtsson@elfsborg.se 0703-545936
Sanel Duzel Tränare U-truppen (U19) 0735-078446
Michael Söfting Lagledare U-truppen (U21-U19) michael.softing@mediakontakten.se 0733-571561
Peter Göransson Lagledare U-truppen (U21-U19) 0708-118544
Lasse Gabrielsson Lagledare U-truppen (U21–U19) 0704-12 29 78
Tony Lundqvist U17 Tränare tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Tobias Linderoth U17 Tränare/Fotbollsgymn 0735-180282
Jan Nilsson U17 Lagledare 0706-243185
Mikael Thomée U17 Lagledare 0705-156554
Kari Mäkelä U16 Tränare 0739-154771
Kjell Antonsson U16 Tränare kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Fredrik Norinder U16 Tränare 0702-507927
Marcus Luukkonen U16 Tränare/Lagledare 0703-343873
Jonas Wiktorsson U16 Lagledare 0708-219730
Mikael Svan U16 Lagledare 0708-993729
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702-333856
Magnus Hellman Driessen Fystränare U-truppen (U21-U19) magnushd@elfsborg.se 0705-147610
Dan Fransson Sport Scientist / Fystränare dan.fransson@elfsborg.se
Lars Göthfelt Fysioterapeut lars.gothfelt@elfsborg.se
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706-820081
Reima Haukka Materialförvaltare reima.haukka@elfsborg.se 0709-709553
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Dan-Inge Lövhage Materialansvarig ungdomssektionen 0705-512838
Jannik Winter U14 Tränare 0736-64 83 29
Joakim Alexandersson U14 Tränare 0725-79 15 30
Blerim Goq U14 Lagledare 0739-240847
Robert Gustafsson P14 Tränare 0721-822681
Rasmus Norinder P14 Tränare 0721-871747
Fidajm Elezaj P14 Tränare 0707-96 24 02
Viktor Gustafsson P14 Tränare 0703-89 89 34
David Bengtsson P14 Målvaktstränare 0766-346483
Daniel Axelsson P12 Tränare 0705-119393
Dennis Poletar P12 Tränare 0762-096827
Oliver Snygg P12 Tränare 0735-00 48 76
Fredrik Lövhage P12 Tränare 0705-783141
Martin Rahm P12 Lagledare 0702-086768
Joakim Andersson P12 Lagledare 0707-27 28 99
Jonas Ericsson P12 Lagledare 0700–46 60 65
Ulf Helge P12 Lagledare 0702-60 29 21
Patrik Lövhage P10 Tränare 0703-644388
Pontus Fahlström P10 Tränare 0703-632782
Pavel Aso Omar P10 Tränare 0739-978849
Emir Softic P10 Lagledare 0702-55 69 73
Joakim Åhman P8 FS Tränare 0734-43 43 56
Oscar Bjuvemyr P8 Tränare 0734-14 98 97
Annika Johansson F8 Tränare 0733-84 03 52
 
NamnBefattningE-postMobil
Catalina Bruna Media catalina@elfsborg.se 033-4005109
Karl Åkerström Medieansvarig karl@elfsborg.se 0735-18 02 85
Joakim Johansson Skribent Elitlag/Ungdom
Mikael Häggström Skribent, statistik mhkonsult@telia.com
Jörgen Jarnberger Fotograf jorgen.jarnberger@elfsborg.se 0705-824065
Michael Westergren TV7 Produktion Webb-TV, TV-produktion tv7@tv7produktion.se
 
FREE Music Download at Free Music Downloads Website

Nyheter A-laget

30 jan, 16
Ramstarkt och klassmål när IFE vann
Viktor Claesson slog till med ett riktigt klassmål redan efter ett par minuter när Elfsborg slog amerikanska DC United på träningslägrets första match. Efter den sköna starten blev det fokus på försvarsspelet, som såg ramstarkt ut.
Läs mer...
 

28 jan, 16
DC United – IF Elfsborg streamas live!
Elfsborgs match mot amerikanska MLS–laget DC United på IMG Academy Soccer Fields kommer att streamas live på IMG:s hemsida. Länk finns inne i artikeln!
Läs mer...
 
27 jan, 16
Ökad träningsdos i Florida
När väl den långa resan och tidsskillnadens effekter lagt sig hos spelarna kunde man under dag två på träningslägret i Bradenton, Florida tydligt se den ökade träningskraften och de sammanbitna käkarna hos spelarna. Nu är lägret igång på allvar, och det är precis som det ska vara.
Läs mer...
 
26 jan, 16
IFE på plats i Florida
Årets träningsläger går till Bradenton, Florida och kommer pågå fram till den 6 februari. IF Elfsborgs A-trupp lämnade tidig söndag morgon Sverige för att korsa Atlanten till det läger som är tänkt ska kickstarta säsongen 2016 på riktigt allvar.
Läs mer...
 
22 jan, 16
Viktor Prodell målskytt och comeback för Emir Bajrami
Elfsborg åkte till Danmark för att spela årets första match, mot FC Nordsjälland i Farum. Efter en mycket målrik första halvlek där Viktor Prodell gjorde Elfsborgs båda mål blev det till slut FCN som drog det längsta strået i en match som präglades av tidig försäsong för gulsvarts del.
Läs mer...
 
21 jan, 16
Titta på Nordsjälland–Elfsborg: länk i artikeln
Det är dags för årets första match! Elfsborg spelar under fredagen årets första match, och för motståndet står superligalaget FC Nordsjälland på Farum Park, matchstart 14:00. Matchen kommer att streamas live och gratis, och länk till sändningen finns inne i artikeln.
Läs mer...
 

Övriga nyheter

27 jan, 16
Elfsborg får återigen högsta betyg
Återigen har IF Elfsborgs elitverksamhet fått fem stjärnor av fem möjliga - för femte året i rad. Det är något att vara stolt över!
Läs mer...
 
27 jan, 16
Träningsmatch i väntan på Real Madrid
På lördag den 30 januari spelar IF Elfsborgs U-trupp träningsmatch mot GAIS Tipselitlag som uppladdning inför playoff-mötet mot Real Madrid i Youth League.
Läs mer...
 
27 jan, 16
Välbesökt årsmöte för Guliganerna
66 medlemmar kom till Brygghuset när Guliganerna på tisdagskvällen höll sitt årsmöte.
Läs mer...
 
20 jan, 16
Gratis inträde till Elfsborg – Real Madrid!
Snacka om härliga nyheter! Tack vare våra fantastiska sponsorer så kommer det vara GRATIS inträde till playoffmatchen i UEFA Youth League mellan IF Elfsborg och Real Madrid den 10 februari!
Läs mer...
 
14 jan, 16
Vila i frid, Magnus "Drutten" Drotz
En av Elfsborgs allra största supportrar är borta för alltid. Magnus ”Drutten” Drotz var en av grundarna av Guliganerna och blev dess förste ordförande 1991 och slutade 1997. 2000 flyttade han till Mora där han träffade sin blivande fru Marie och tillsammans fick de två barn. Trots avståndet var Elfsborg fortsatt hans lag och engagemanget för både klubben och Guliganerna lika stort som i början, om än inte lika påtagligt.
Läs mer...
 
14 jan, 16
Medlemsantalet nästan fördubblat
Idrottsföreningen Elfsborg är oerhört glada över att medlemsantalet nästan har fördubblats jämfört med samma tid 2015. – Helt fantastiskt att vi har 1 500 medlemmar som såhär tidigt in på säsongen har valt att bli en del av världens vackraste förening och tecknat medlemskap i IF Elfsborg 2016, säger Mathias Strinäs, medlemsansvarig IF Elfsborg.
Läs mer...
 
 
1904, den 26 juni bildades IF Elfsborg av 19 pojkar i övre tonåren. Föreningens namn var då "Borås Fotbollslag". 1906 blev föreningen medlem i Riksidrottsförbundet och namnet ändrades samtidigt till IF Elfsborg.
Annons
Annons
Annons
Annons