IF Elfsborg vs. IFK Göteborg
17/07 kl. 15:00
Annons
 

Föreningen

NamnBefattningE-postMobil
Stefan Andreasson Klubbchef stefan.andreasson@elfsborg.se 0705-116780
Camilla Larsson Ekonomichef camilla@elfsborg.se 033-120445
Erna Livered Löneadministratör erna@elfsborg.se 033-136655
Karl Åkerström tf. Medieansvarig karl@elfsborg.se 0735-18 02 85
Jonas Kallin Evenemangsansvarig jonas.kallin@elfsborg.se 033-139191
Martin Andersson Säkerhet / Marknad martin.andersson@elfsborg.se 0703-46 88 77
Johan Sjöberg Säkerhet / Marknad johan.sjoberg@elfsborg.se 0708-93 35 61
Sten Strinäs Marknad sten@elfsborg.se 033-131402
Lina Wettergren Marknad lina.wettergren@elfsborg.se 0735–56 60 82
Jan Ryrlén Fotbollsadministration/Verksamhetsansvarig Vi Tillsammans jan.ryrlen@elfsborg.se 0705-186990
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 033-135173
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Eric Sjölin SLO (Supporter Liaison Officer) eric.sjolin@elfsborg.se
Sten-Åke Åhman Transportchef 0705-528073
Jeanette Linusson Reception/Ekonomi jeanette.linusson@elfsborg.se 033-135155
Mathias Strinäs Medlemsansvarig medlem@elfsborg.se 033-139270
 
NamnBefattningE-postMobil
Jonas Kallin Evenemangsansvarig jonas.kallin@elfsborg.se 0735-18 00 85
Martin Andersson Säkerhet martin.andersson@elfsborg.se 0703-46 88 77
Johan Sjöberg Säkerhet johan.sjoberg@elfsborg.se 0708-93 35 61
Karl Åkerström IPK / tf. Medieansvarig karl@elfsborg.se 0735-18 02 85
Camilla Larsson Ackreditering camilla@elfsborg.se 033-120445
Erik Hang Arenaansvarig erik.hang@boras.se 033-357435
Sonny Spjuth Matchsekreterare 0703-021372
Lasse Stensson Domar- och Delegatansvarig 0705-816045
Scouttickets Scouttickets scout@elfsborg.se
 
NamnBefattningE-postMobil
Magnus Haglund Manager magnus.haglund@elfsborg.se
Jan Mian Tränare jan.mian@elfsborg.se 0703-258840
Nemanja Miljanović Tränare nemanja.miljanovic@elfsborg.se
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702-333856
Matilda Lundblad Läkare matilda.lundblad@elfsborg.se 0761-050606
Magnus Hellman Driessen Fystränare magnushd@elfsborg.se 0705-147610
Lars Göthfelt Fysioterapeut lars.gothfelt@elfsborg.se
Jan Andblad Sjukgymnast jan.andblad@elfsborg.se 0708-23 36 24
Johan Meldo Sjukgymnast johan.meldo@elfsborg.se 0709-299342
Dan Fransson Sport Scientist dan.fransson@elfsborg.se
Jan Ryrlén Fotbollsadmin. / Verksamhetsansv. Vi Tillsammans jan.ryrlen@elfsborg.se 0705-186990
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706-820081
Reima Haukka Materialförvaltare reima.haukka@elfsborg.se 0709-709553
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Jesper Bengtsson Tränare U-truppen (U21-U19) jesper.bengtsson@elfsborg.se 0703-545936
Sanel Duzel Tränare U-truppen (U19) 0735-078446
Michael Söfting Lagledare U-truppen (U21-U19) michael.softing@mediakontakten.se 0733-571561
Peter Göransson Lagledare U-truppen (U21-U19) 0708-118544
Lasse Gabrielsson Lagledare U-truppen (U21–U19) 0704-12 29 78
Tony Lundqvist U17 Tränare tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Tobias Linderoth U17 Tränare/Fotbollsgymn 0735-180282
Jan Nilsson U17 Lagledare 0706-243185
Mikael Thomée U17 Lagledare 0705-156554
Kari Mäkelä U16 Tränare 0739-154771
Kjell Antonsson U16 Tränare kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Fredrik Norinder U16 Tränare 0702-507927
Marcus Luukkonen U16 Tränare/Lagledare 0703-343873
Jonas Wiktorsson U16 Lagledare 0708-219730
Mikael Svan U16 Lagledare 0708-993729
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702-333856
Magnus Hellman Driessen Fystränare U-truppen (U21-U19) magnushd@elfsborg.se 0705-147610
Dan Fransson Sport Scientist / Fystränare dan.fransson@elfsborg.se
Lars Göthfelt Fysioterapeut lars.gothfelt@elfsborg.se
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706-820081
Reima Haukka Materialförvaltare reima.haukka@elfsborg.se 0709-709553
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Dan-Inge Lövhage Materialansvarig ungdomssektionen 0705-512838
Jannik Winter U14 Tränare 0736-64 83 29
Joakim Alexandersson U14 Tränare 0725-79 15 30
Blerim Goq U14 Lagledare 0739-240847
Robert Gustafsson P14 Tränare 0721-822681
Rasmus Norinder P14 Tränare 0721-871747
Fidajm Elezaj P14 Tränare 0707-96 24 02
Viktor Gustafsson P14 Tränare 0703-89 89 34
David Bengtsson P14 Målvaktstränare 0766-346483
Daniel Axelsson P12 Tränare 0705-119393
Dennis Poletar P12 Tränare 0762-096827
Oliver Snygg P12 Tränare 0735-00 48 76
Fredrik Lövhage P12 Tränare 0705-783141
Martin Rahm P12 Lagledare 0702-086768
Joakim Andersson P12 Lagledare 0707-27 28 99
Jonas Ericsson P12 Lagledare 0700–46 60 65
Ulf Helge P12 Lagledare 0702-60 29 21
Patrik Lövhage P10 Tränare 0703-644388
Pontus Fahlström P10 Tränare 0703-632782
Pavel Aso Omar P10 Tränare 0739-978849
Emir Softic P10 Lagledare 0702-55 69 73
Joakim Åhman P8 FS Tränare 0734-43 43 56
Oscar Bjuvemyr P8 Tränare 0734-14 98 97
Annika Johansson F8 Tränare 0733-84 03 52
 
NamnBefattningE-postMobil
Karl Åkerström tf. Medieansvarig karl@elfsborg.se 0735-18 02 85
Catalina Bruna Media catalina@elfsborg.se 033-4005109
Joakim Johansson Skribent Elitlag/Ungdom
Mikael Häggström Skribent, statistik mhkonsult@telia.com
Jörgen Jarnberger Fotograf jorgen.jarnberger@elfsborg.se 0705-824065
Michael Westergren TV7 Produktion Webb-TV, TV-produktion tv7@tv7produktion.se
 
FREE Music Download at Free Music Downloads Website

Nyheter A-laget

22 maj, 16
Kryss efter sent kvitteringsmål
Det var dags för sista hemmamatchen innan EM-uppehållet då nykomlingen Jönköpings Södra IF gästade Borås.
Läs mer...
 

21 maj, 16
Inför Elfsborg – Jönköpings Södra: truppen, kommentarer mm.
Det har blivit dags för den sista hemmamatchen innan uppehållet! I den elfte omgången är det nykomlingen Jönköpings Södra som kommer på besök till Borås Arena, och med två spelande lag på planen så kan vi se fram emot en underhållande och spännande drabbning! Läs, lyssna och se hur förutsättningarna är inför matchen.
Läs mer...
 
20 maj, 16
En gammal historia mot våra grannar från Jönköping
Jönköpings Södra IF har denna säsong återvänt till allsvenskan efter 46 säsongers frånvaro. Det blir till att gräva i historieböckerna om matcherna mot grannstaden invid Vättern. Det har spelats nio allsvenska matcher i Borås lagen emellan och Jönköping har fem segar Elfsborg två och två oavgjorda. Målskillnaden är 21-15 i de grönvitas favör.
Läs mer...
 
18 maj, 16
Magisk halvlek gav seger i Sundsvall
Efter en första halvlek med underläge in i paus stod Elfsborg för en mäktig vändning då man körde över Sundsvall under matchens andra halva och vann till slut med 3–1. Stora, gulsvarta hjältar blev tvåmålskytten Viktor Prodell och Marcus Rohdén som krönte sin majestätiska insats med ett matchavgörande straffmål i den 87:e minuten.
Läs mer...
 
17 maj, 16
Inför Sundsvall–Elfsborg: truppen, kommentarer mm.
Ingen vila, ingen ro! Elfsborg åker till Sundsvall för match mot Giffarna i den tionde allsvenska omgången. Läs, lyssna och se hur förutsättningarna är inför den spännande drabbningen!
Läs mer...
 
16 maj, 16
Elfsborgs omgångar 13–20 fastställda
Nu är de allsvenska omgångarna 13–20 fastställda, och för Elfsborgs del drar man igång efter EM–uppehållet borta mot Helsingborg den 10 juli för att sedan ta emot IFK Göteborg i ett stekhett västderby den 17 juli. Fastställda datum och avsparkstider finns inne i artikeln.
Läs mer...
 

Övriga nyheter

24 maj, 16
Fristadskolan samlade in till Garissa
Fristadskolan har återigen valt att samla in pengar till förmån för flickorna i Garissa, ett projekt som IF Elfsborg har varit med engagerat sig i sedan många år tillbaka.
Läs mer...
 
23 maj, 16
U21: drömmål gav seger mot KFF
Elfsborgs U21 fick revansch på Kalmar efter den oerhört snöpliga förlusten tidigare i år. Med ett tvättäkta drömmål avgjorde IFE:s vänsterback Rami Kaib matchen i den 55:e minuten.
Läs mer...
 
22 maj, 16
Uddamålsförlust mot serieledarna
Efter två oavgjorda matcher väntade nu serieledande Helsingborgs IF Akademi för IF Elfsborgs U17-lag.
Läs mer...
 
21 maj, 16
Ny seger och fortsatt obesegrade
Strandvallen i Hällevik var spelplatsen när IF Elfsborgs U-trupp mötte Mjällby AIF i U19 Allsvenskan. Då blev det seger med 0-3!
Läs mer...
 
21 maj, 16
Sjätte raka efter stark vändning
Det går bra för IF Elfsborgs U16-lag, en enorm lagmoral - det visade inte minst laget efter en stark vändning på bortaplan mot GAIS.
Läs mer...
 
18 maj, 16
Pinocchio Cup spelades på arenan
Under onsdagen spelades Pinocchio Cup på Borås Arena, en turnering för sjätteklassare i Borås Stad med fokus på Fair Play. Både killar och tjejer deltog och fick en möjlighet att spela fotboll och träffa nya kompisar från andra skolor. 
Läs mer...
 
 
1904, den 26 juni bildades IF Elfsborg av 19 pojkar i övre tonåren. Föreningens namn var då "Borås Fotbollslag". 1906 blev föreningen medlem i Riksidrottsförbundet och namnet ändrades samtidigt till IF Elfsborg.
Annons
Annons
Annons