IF Elfsborg vs. IFK Göteborg
17/07 kl. 15:00
Annons
 

Föreningen

NamnBefattningE-postMobil
Stefan Andreasson Klubbchef stefan.andreasson@elfsborg.se 0705-116780
Camilla Larsson Ekonomichef camilla@elfsborg.se 033-120445
Erna Livered Löneadministratör erna@elfsborg.se 033-136655
Karl Åkerström tf. Medieansvarig karl@elfsborg.se 0735-18 02 85
Jonas Kallin Evenemangsansvarig jonas.kallin@elfsborg.se 033-139191
Martin Andersson Säkerhet / Marknad martin.andersson@elfsborg.se 0703-46 88 77
Johan Sjöberg Säkerhet / Marknad johan.sjoberg@elfsborg.se 0708-93 35 61
Sten Strinäs Marknad sten@elfsborg.se 033-131402
Lina Wettergren Marknad lina.wettergren@elfsborg.se 0735–56 60 82
Jan Ryrlén Fotbollsadministration/Verksamhetsansvarig Vi Tillsammans jan.ryrlen@elfsborg.se 0705-186990
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 033-135173
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Eric Sjölin SLO (Supporter Liaison Officer) eric.sjolin@elfsborg.se
Sten-Åke Åhman Transportchef 0705-528073
Jeanette Linusson Reception/Ekonomi jeanette.linusson@elfsborg.se 033-135155
Mathias Strinäs Medlemsansvarig medlem@elfsborg.se 033-139270
 
NamnBefattningE-postMobil
Jonas Kallin Evenemangsansvarig jonas.kallin@elfsborg.se 0735-18 00 85
Martin Andersson Säkerhet martin.andersson@elfsborg.se 0703-46 88 77
Johan Sjöberg Säkerhet johan.sjoberg@elfsborg.se 0708-93 35 61
Karl Åkerström IPK / tf. Medieansvarig karl@elfsborg.se 0735-18 02 85
Camilla Larsson Ackreditering camilla@elfsborg.se 033-120445
Erik Hang Arenaansvarig erik.hang@boras.se 033-357435
Sonny Spjuth Matchsekreterare 0703-021372
Lasse Stensson Domar- och Delegatansvarig 0705-816045
Scouttickets Scouttickets scout@elfsborg.se
 
NamnBefattningE-postMobil
Magnus Haglund Manager magnus.haglund@elfsborg.se
Jan Mian Tränare jan.mian@elfsborg.se 0703-258840
Nemanja Miljanović Tränare nemanja.miljanovic@elfsborg.se
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702-333856
Matilda Lundblad Läkare matilda.lundblad@elfsborg.se 0761-050606
Magnus Hellman Driessen Fystränare magnushd@elfsborg.se 0705-147610
Lars Göthfelt Fysioterapeut lars.gothfelt@elfsborg.se
Jan Andblad Sjukgymnast jan.andblad@elfsborg.se 0708-23 36 24
Johan Meldo Sjukgymnast johan.meldo@elfsborg.se 0709-299342
Dan Fransson Sport Scientist dan.fransson@elfsborg.se
Jan Ryrlén Fotbollsadmin. / Verksamhetsansv. Vi Tillsammans jan.ryrlen@elfsborg.se 0705-186990
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706-820081
Reima Haukka Materialförvaltare reima.haukka@elfsborg.se 0709-709553
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Jesper Bengtsson Tränare U-truppen (U21-U19) jesper.bengtsson@elfsborg.se 0703-545936
Sanel Duzel Tränare U-truppen (U19) 0735-078446
Michael Söfting Lagledare U-truppen (U21-U19) michael.softing@mediakontakten.se 0733-571561
Peter Göransson Lagledare U-truppen (U21-U19) 0708-118544
Lasse Gabrielsson Lagledare U-truppen (U21–U19) 0704-12 29 78
Tony Lundqvist U17 Tränare tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Tobias Linderoth U17 Tränare/Fotbollsgymn 0735-180282
Jan Nilsson U17 Lagledare 0706-243185
Mikael Thomée U17 Lagledare 0705-156554
Kari Mäkelä U16 Tränare 0739-154771
Kjell Antonsson U16 Tränare kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Fredrik Norinder U16 Tränare 0702-507927
Marcus Luukkonen U16 Tränare/Lagledare 0703-343873
Jonas Wiktorsson U16 Lagledare 0708-219730
Mikael Svan U16 Lagledare 0708-993729
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702-333856
Magnus Hellman Driessen Fystränare U-truppen (U21-U19) magnushd@elfsborg.se 0705-147610
Dan Fransson Sport Scientist / Fystränare dan.fransson@elfsborg.se
Lars Göthfelt Fysioterapeut lars.gothfelt@elfsborg.se
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706-820081
Reima Haukka Materialförvaltare reima.haukka@elfsborg.se 0709-709553
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Dan-Inge Lövhage Materialansvarig ungdomssektionen 0705-512838
Jannik Winter U14 Tränare 0736-64 83 29
Joakim Alexandersson U14 Tränare 0725-79 15 30
Blerim Goq U14 Lagledare 0739-240847
Robert Gustafsson P14 Tränare 0721-822681
Rasmus Norinder P14 Tränare 0721-871747
Fidajm Elezaj P14 Tränare 0707-96 24 02
Viktor Gustafsson P14 Tränare 0703-89 89 34
David Bengtsson P14 Målvaktstränare 0766-346483
Daniel Axelsson P12 Tränare 0705-119393
Dennis Poletar P12 Tränare 0762-096827
Oliver Snygg P12 Tränare 0735-00 48 76
Fredrik Lövhage P12 Tränare 0705-783141
Martin Rahm P12 Lagledare 0702-086768
Joakim Andersson P12 Lagledare 0707-27 28 99
Jonas Ericsson P12 Lagledare 0700–46 60 65
Ulf Helge P12 Lagledare 0702-60 29 21
Patrik Lövhage P10 Tränare 0703-644388
Pontus Fahlström P10 Tränare 0703-632782
Pavel Aso Omar P10 Tränare 0739-978849
Emir Softic P10 Lagledare 0702-55 69 73
Joakim Åhman P8 FS Tränare 0734-43 43 56
Oscar Bjuvemyr P8 Tränare 0734-14 98 97
Annika Johansson F8 Tränare 0733-84 03 52
 
NamnBefattningE-postMobil
Karl Åkerström tf. Medieansvarig karl@elfsborg.se 0735-18 02 85
Catalina Bruna Media catalina@elfsborg.se 033-4005109
Joakim Johansson Skribent Elitlag/Ungdom
Mikael Häggström Skribent, statistik mhkonsult@telia.com
Jörgen Jarnberger Fotograf jorgen.jarnberger@elfsborg.se 0705-824065
Michael Westergren TV7 Produktion Webb-TV, TV-produktion tv7@tv7produktion.se
 
FREE Music Download at Free Music Downloads Website

Nyheter A-laget

18 jun, 16
IF Elfsborg på träningsläger
IF Elfsborg är i Varberg för träningsläger under uppehållet, här är såväl bilder som video från lägret.
Läs mer...
 

15 jun, 16
Skadefri trupp inför träningsstarten
Med tre och en halv vecka kvar till nystarten av allsvenskan är det dags. Efter två veckors träningsuppehåll för spelare och ledare, börjar A-laget träna igen. Och de gör det med en skadefri trupp.
Läs mer...
 
01 jun, 16
Omgångarna 21–30 fastställda
Nu är Elfsborgs allsvenska omgångar 21–30 fastställda. Få reda på datum och avsparkstider inne i artikeln.
Läs mer...
 
01 jun, 16
Elfsborg förlänger med Per Frick
Elfsborgs kraftfulle forward Per Frick, 24 år, förlänger sitt kontrakt med gulsvart. I och med påskriften är Frick nu knuten till IFE över säsongen 2018, vilket gläder honom stort. – Jag har varit i Elfsborg sedan jag var 17 år, och under åren som gått så har det verkligen blivit min klubb. Det är här jag vill vara, så att skriva ett nytt kontrakt känns väldigt bra, säger han.
Läs mer...
 
29 maj, 16
Hållen nolla och poäng i Norrköping
Elfsborg var ofina nog att spela till sig en poäng borta mot regerande mästarna Norrköping när Janne Andersson skulle avtackas, och i ärlighetens namn kunde det blivit seger för gulsvart. Millimetrarna var inte på IFE:s sida, men nu väntar en välbehövlig semester för att sedan börja förbereda sig inför höstsäsongen.
Läs mer...
 
28 maj, 16
Inför Norrköping–Elfsborg:truppen, kommentarer mm.
Det har blivit dags för vårsäsongens sista match när Elfsborg åker till Norrköping för att ta sig an de regerande svenska mästarna. Läs, lyssna och se hur förutsättningarna är inför den spännande drabbningen!
Läs mer...
 

Övriga nyheter

26 jun, 16
IF Elfsborg 112 år
Den 26 juni 1904 grundades IF Elfsborg av 19 pojkar i tonåren på Landala i Borås. Inte kunde de väl ana då att IF Elfsborg skulle bli en av Sveriges mest framgångsrika föreningar, med representation i hela 14 olika idrotter genom åren.
Läs mer...
 
24 jun, 16
U17: Femte raka i vårens sista match
Trots ett tungt kvitteringsmål i mitten av den andra halvleken lyckades Elfsborgs U17 återta ledningen och även bärga vinsten borta mot Limhamn/Bunkeflo i vårsäsongens sista match. Segern var den femte i ordningen. Nästa omgång, den 15:e, i U17 Allsvenskan Södra spelas i slutet av juli.
Läs mer...
 
23 jun, 16
Första lägerveckan avslutad
Vid lunchtid under torsdagen avslutades sommarens första lägervecka med Camp Elfsborg fotbollsskola. 110 barn har under veckan levt lägerliv, spelat fotboll och träffat inspirerande gäster. Totalt under två veckor deltar totalt 210 barn vilket är nytt rekord för lägret! 
Läs mer...
 
22 jun, 16
Seriefinal mot Angered i U16
En tuff och svår bortamatch väntade i en seriefinal mot andraplacerade Angereds MBIK - sista matchen innan sommaruppehållet.
Läs mer...
 
21 jun, 16
U21: Storseger mot tabelljumbon
IF Elfsborg visade musklerna i U21 Allsvenskan när laget vann med hela 0-9 på Rosenlunds IP mot Jönköpings Södra IF.
Läs mer...
 
19 jun, 16
U19: Sista matchen före uppehållet
IF Elfsborgs U-trupp åkte till Ängelholm för den sista matchen före sommaruppehållet i U19 Allsvenskan Södra.
Läs mer...
 
 
1904, den 26 juni bildades IF Elfsborg av 19 pojkar i övre tonåren. Föreningens namn var då "Borås Fotbollslag". 1906 blev föreningen medlem i Riksidrottsförbundet och namnet ändrades samtidigt till IF Elfsborg.
Annons
Annons
Annons
Annons