IF Elfsborg vs. BK Häcken
12/07 kl. 15:00
Annons
 

Föreningen

NamnBefattningE-postMobil
Stefan Andreasson Klubbchef stefan.andreasson@elfsborg.se 0705-116780
Camilla Larsson Ekonomichef camilla@elfsborg.se 033-120445
Erna Livered Löneadministratör erna@elfsborg.se 033-136655
Catalina Bruna Medieansvarig catalina@elfsborg.se 033-4005109
Björn Bördin Evenemangs- och Säkerhetsansvarig bjorn.bordin@elfsborg.se 0705-764581
Jonas Kallin Biljettansvarig - Privatmarknad jonas.kallin@elfsborg.se 033-139191
Sten Strinäs Marknad sten@elfsborg.se 033-131402
Johan Sjöberg Marknad johan.sjoberg@elfsborg.se 0708-933561
Marcus Hedelin Marknad marcus.hedelin@elfsborg.se 0704-736917
Sissi Madius Tjänstledig tom 1/10-2015 sissi@elfsborg.se 033-133196
Martin Andersson Marknad martin.andersson@elfsborg.se 0703-468877
Jan Ryrlén Fotbollsadministration/Verksamhetsansvarig Vi Tillsammans jan.ryrlen@elfsborg.se 0705-186990
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 033-135173
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Eric Sjölin Medlemsansvarig / SLO eric.sjolin@elfsborg.se 0734-017718
Sten-Åke Åhman Transportchef 0705-528073
Jeanette Linusson Reception/Ekonomi jeanette.linusson@elfsborg.se 0703-255783
 
NamnBefattningE-postMobil
Björn Bördin Evenemangs- och Säkerhetsansvarig bjorn.bordin@elfsborg.se 0705-764581
Jonas Kallin Biljettansvarig - Matcharrangemang jonas.kallin@elfsborg.se 033-139191
Catalina Bruna Medieansvarig catalina@elfsborg.se 033-4005109
Camilla Larsson Ackreditering camilla@elfsborg.se 033-120445
Marcus Hedelin Sjuhäradshallen marcus.hedelin@elfsborg.se 0704-736917
Erik Hang Arenaansvarig erik.hang@boras.se 033-357435
Sonny Spjuth Matchsekreterare 0703-021372
Lasse Stensson Domar- och Delegatansvarig 0705-816045
Scouttickets Scouttickets scout@elfsborg.se
 
NamnBefattningE-postMobil
Magnus Haglund Manager magnus.haglund@elfsborg.se
Jan Mian Tränare jan.mian@elfsborg.se 0703-258840
Peter Wettergren Tränare peter.wettergren@elfsborg.se 0736-676257
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702-333856
Magnus Hellman Driessen Fystränare magnushd@elfsborg.se 0705-147610
Susanne Malby Sjukgymnast/rehabansvarig susanne.malby@elfsborg.se 0739-129825
Matilda Lundblad Läkare matilda.lundblad@elfsborg.se 0761-050606
Johan Meldo Sjukgymnast johan.meldo@elfsborg.se 0709-299342
Jan Ryrlén Fotbollsadministration/Verksamhetsansvarig Vi Tillsammans jan.ryrlen@elfsborg.se 0705-186990
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706-820081
Reima Haukka Materialförvaltare material@elfsborg.se 0709-709553
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Jesper Bengtsson Tränare U-truppen (U21-U19) jesper.bengtsson@elfsborg.se 0703-545936
Sanel Duzel Tränare U-truppen (U19) 0735-078446
Michael Söfting Lagledare U-truppen (U21-U19) michael.softing@mediakontakten.se 0733-571561
Lasse Gabrielsson Lagledare U-truppen (U21-U19) 0704122978
Peter Göransson Lagledare U-truppen (U21-U19) 0708-118544
Tony Lundqvist Tränare U17 tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Tobias Linderoth Tränare U17/Fotbollsgymn 0735-180282
Jan Nilsson Lagledare U17 0706-243185
Mikael Thomée Lagledare U17 0705-156554
Kjell Antonsson Tränare U16 kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Kari Mäkelä Tränare U16 0739-154771
Jonas Wiktorsson Lagledare U16 0708-219730
Stefan Strand Lagledare U16 0706-945959
Mikael Svan Lagledare U16 0708-993729
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702-333856
Daniel Karlsson Målvaktstränare 0705-913143
Magnus Hellman Driessen Fystränare U-truppen (U21-U19) magnushd@elfsborg.se 0705-147610
Susanne Malby Sjukgymnast/rehabansvarig susanne.malby@elfsborg.se 0739-129825
Reima Haukka Fystränare/materialförvaltare reima.haukka@edu.boras.se 0709-709553
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706-820081
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Daniel Karlsson Målvaktstränare 0705-913143
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Dan-Inge Lövhage Materialansvarig ungdomssektionen 0705-512838
Fredrik Svanlund U14 Tränare 0708-275544
Fredrik Norinder U14 Tränare 0702-507927
David Bengtsson P14 Målvaktstränare 0766-346483
Robert Gustafsson P14 Tränare 0721-822681
Rasmus Norinder P14 Tränare 0721-871747
Nicklas Hermansson U14 Lagledare 0702-550564
Marcus Luukkonen U14 Tränare 0703-343873
Niclas Arvidsson P12 Tränare 0725-053931
Daniel Axelsson P12 Tränare 0705-119393
Dennis Poletar P12 Tränare 0762-096827
Goq Blerim P12 Lagledare 0739-240847
Jonas Möller P12 Tränare 0730-886026
Stefan Olsson P12 Lagledare 0722-200671
Martin Rahm P12 Lagledare 0702-086768
Ronny Svensson P12 Lagledare 0705-914114
Jonas Ericsson P10 Lagledare
Patrik Lövhage P10 Tränare 0703-644388
Pontus Fahlström P10 Tränare 0703-632782
Ercan Kaya P10 Lagledare
Pavel Aso Omar P10 Tränare 0739-978849
Joakim Åhman P8 FS Tränare 0738-130532
Fredrik Lövhage P8 Tränare 0705-783141
 
NamnBefattningE-postMobil
Catalina Bruna Medieansvarig catalina@elfsborg.se 033-4005109
Karl Åkerström Media/webbredaktör karl.akerstrom@elfsborg.se 033-400 51 85
Joakim Johansson Skribent Elitlag/Ungdom
Mikael Häggström Skribent, statistik mhkonsult@telia.com
Jörgen Jarnberger Fotograf jorgen.jarnberger@elfsborg.se 0705-824065
Michael Westergren TV7 Produktion Webb-TV, TV-produktion tv7@tv7produktion.se
 
FREE Music Download at Free Music Downloads Website

Nyheter A-laget

01 jul, 15
Inför FC Lahti: trupp, kommentarer mm.
Årets första Europamatch står inför dörren, och det är finländska FC Lahti som står för motståndet när Elfsborg går in i Europa Leagues första kvalrunda. Matchen på Lahden Stadion i Lahtis börjar 19:00 lokal tid (18:00 svensk tid).
Läs mer...
 

01 jul, 15
Henning Hauger förlänger med Elfsborg
Elfsborgs norske landslagsman Henning Hauger blir klubben trogen. Han skrev i dagarna på ett nytt kontrakt som sträcker sig över säsongen 2019, och det var exakt det som både Henning och Elfsborg ville: – Jag ville ha tryggheten och säkerheten som ett längre kontrakt innebär, men framför allt vill jag vara kvar i Elfsborg för att jag tror på så mycket på vårt lag och på vad vi kan åstadkomma, säger han.
Läs mer...
 
01 jul, 15
Stort grattis till Europamästarna!
IF Elfsborg vill gratulera Sebastian Holmén, Arber Zeneli och Reine Almqvist till det fantastiska guldet i U21–EM.
Läs mer...
 
30 jun, 15
Sifferfakta om Europaspelet för Elfsborg
Inför torsdagens bortamatch mot FC Lahti i Europa Leagues första kvalrunda, IF Elfsborgs 79:e UEFA–match, har statistiker Mikael Häggström gjort en djupdykning ner i klubbens historia ute i Europaspelet.
Läs mer...
 
29 jun, 15
Titta på Elfsborg i Lahtis? Såhär gör du!
På onsdag åker Elfsborgs A–trupp till finländska Lahtis för att spela den första matchen av två mot FC Lahti i kvalet till Europa League. För de supportrar som tänker följa matchen på plats på Lahden Stadion i Lahtis kan titta här, så får ni den hjälp med biljettköp som kanske behövs.
Läs mer...
 
27 jun, 15
Oavgjord träningsmatch mellan Elfsborg och Halmstad
Efter ett fyra dagar långt träningsläger i Varberg tog Elfsborg under lördagen emot Halmstads BK i en träningsmatch på Håstens IP. Matchen slutade 1–1 efter det att Viktor Claesson kvitterat i den andra halvleken.
Läs mer...
 

Övriga nyheter

30 jun, 15
Supporterinfo Falkenberg 5 juli
Sommarens stora bortaresa närmar sig. Förra året var närmare 2500 Elfsborgare på plats på Falkenbergs IP och även i år är intresset väldigt stort. Sittplats är slutsålt och bortasektionen håller på att fyllas.
Läs mer...
 
25 jun, 15
Rekord för Camp Elfsborgs fotbollsskola
Rekordmånga barn har i år sökt sig till Camp Elfsborgs fotbollsskola, den nionde i ordningen. Under två veckor har det tränats fotboll, tävlats, skrattats, levts lägerliv och så har det blivit en hel del möten med idolerna i Elfsborgs A–lag.
Läs mer...
 
23 jun, 15
U21 kryssade mot BK Häcken
Trots en match med många målchanser var det oavgjorda resultatet inte någon större skräll, dock slutresultatet som skrevs till 0-0.
Läs mer...
 
18 jun, 15
Vinst mot IFK Göteborg för U21
Efter tre veckors speluppehåll från U21 Allsvenskan Södra var det återigen dags för match. Västderby när tvåan IFK Göteborg tog emot trean IF Elfsborg.
Läs mer...
 
16 jun, 15
U17: Storseger inför uppehållet
Det gäller att gå på ledighet med fanan i topp, det kan U17-laget verkligen göra efter två raka segrar och totalt 12-0 i målskillnad.
Läs mer...
 
14 jun, 15
U19: Vinst mot Lunds BK
Lunds BK gästade IF Elfsborgs U-trupp när sista matchen inför sommaruppehållet skulle spelas, en match Elfsborg vann med 1-0.
Läs mer...
 
 
1904, den 26 juni bildades IF Elfsborg av 19 pojkar i övre tonåren. Föreningens namn var då "Borås Fotbollslag". 1906 blev föreningen medlem i Riksidrottsförbundet och namnet ändrades samtidigt till IF Elfsborg.
Annons
Annons
Annons