Annons
IF Elfsborg vs. Kalmar FF
10/09 kl. 16:00
Annons
 

Föreningen

NamnBefattningE-postMobil
Stefan Andreasson Klubbchef stefan.andreasson@elfsborg.se 0705-116780
Camilla Larsson Ekonomichef camilla@elfsborg.se 033-120445
Erna Livered Löneadministratör erna@elfsborg.se 033-136655
Catalina Bruna Medieansvarig catalina@elfsborg.se 0735-18 00 80
Jonas Kallin Evenemangsansvarig jonas.kallin@elfsborg.se 033-139191
Karl Åkerström Matcharrangemang / IPK / Media karl@elfsborg.se 0735-18 02 85
Johan Sjöberg Säkerhet / Marknad johan.sjoberg@elfsborg.se 0708-93 35 61
Sten Strinäs Marknad sten@elfsborg.se 033-131402
Lina Wettergren Marknad lina.wettergren@elfsborg.se 0735–56 60 82
Jan Ryrlén Fotbollsadministration/Verksamhetsansvarig Vi Tillsammans jan.ryrlen@elfsborg.se 0705-186990
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 033-135173
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Eric Sjölin SLO (Supporter Liaison Officer) eric.sjolin@elfsborg.se
Sten-Åke Åhman Transportchef 0705-528073
Jeanette Linusson Reception/Ekonomi jeanette.linusson@elfsborg.se 033-135155
Mathias Strinäs Medlemsansvarig medlem@elfsborg.se 033-139270
 
NamnBefattningE-postMobil
Jonas Kallin Evenemangsansvarig jonas.kallin@elfsborg.se 0735-18 00 85
Martin Andersson Säkerhet martin.andersson@elfsborg.se 0703-46 88 77
Johan Sjöberg Säkerhet johan.sjoberg@elfsborg.se 0708-93 35 61
Karl Åkerström IPK / Matcharrangemang karl@elfsborg.se 0735-18 02 85
Camilla Larsson Ackreditering camilla@elfsborg.se 033-120445
Martin Andersson Säkerhetsansvarig martin.andersson@elfsborg.se 0703-46 88 77
Erik Hang Arenaansvarig erik.hang@boras.se 033-357435
Sonny Spjuth Matchsekreterare 0703-021372
Lasse Stensson Domar- och Delegatansvarig 0705-816045
Scouttickets Scouttickets scout@elfsborg.se
 
NamnBefattningE-postMobil
Magnus Haglund Manager magnus.haglund@elfsborg.se
Jan Mian Tränare jan.mian@elfsborg.se 0703-258840
Nemanja Miljanović Tränare nemanja.miljanovic@elfsborg.se
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702-333856
Matilda Lundblad Läkare matilda.lundblad@elfsborg.se 0761-050606
Magnus Hellman Driessen Fystränare magnushd@elfsborg.se 0705-147610
Lars Göthfelt Fysioterapeut lars.gothfelt@elfsborg.se
Jan Andblad Sjukgymnast jan.andblad@elfsborg.se 0708-23 36 24
Johan Meldo Sjukgymnast johan.meldo@elfsborg.se 0709-299342
Dan Fransson Sport Scientist dan.fransson@elfsborg.se
Jan Ryrlén Fotbollsadmin. / Verksamhetsansv. Vi Tillsammans jan.ryrlen@elfsborg.se 0705-186990
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706-820081
Reima Haukka Materialförvaltare reima.haukka@elfsborg.se 0709-709553
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Jesper Bengtsson Tränare U-truppen (U21-U19) jesper.bengtsson@elfsborg.se 0703-545936
Sanel Duzel Tränare U-truppen (U19) 0735-078446
Michael Söfting Lagledare U-truppen (U21-U19) michael.softing@mediakontakten.se 0733-571561
Peter Göransson Lagledare U-truppen (U21-U19) 0708-118544
Lasse Gabrielsson Lagledare U-truppen (U21–U19) 0704-12 29 78
Tony Lundqvist U17 Tränare tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Tobias Linderoth U17 Tränare/Fotbollsgymn 0735-180282
Jan Nilsson U17 Lagledare 0706-243185
Mikael Thomée U17 Lagledare 0705-156554
Kari Mäkelä U16 Tränare 0739-154771
Kjell Antonsson U16 Tränare kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Fredrik Norinder U16 Tränare 0702-507927
Marcus Luukkonen U16 Tränare/Lagledare 0703-343873
Jonas Wiktorsson U16 Lagledare 0708-219730
Mikael Svan U16 Lagledare 0708-993729
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702-333856
Magnus Hellman Driessen Fystränare U-truppen (U21-U19) magnushd@elfsborg.se 0705-147610
Dan Fransson Sport Scientist / Fystränare dan.fransson@elfsborg.se
Lars Göthfelt Fysioterapeut lars.gothfelt@elfsborg.se
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706-820081
Reima Haukka Materialförvaltare reima.haukka@elfsborg.se 0709-709553
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Dan-Inge Lövhage Materialansvarig ungdomssektionen 0705-512838
Jannik Winter U14 Tränare 0736-64 83 29
Joakim Alexandersson U14 Tränare 0725-79 15 30
Blerim Goq U14 Lagledare 0739-240847
Robert Gustafsson P14 Tränare 0721-822681
Rasmus Norinder P14 Tränare 0721-871747
Fidajm Elezaj P14 Tränare 0707-96 24 02
Viktor Gustafsson P14 Tränare 0703-89 89 34
David Bengtsson P14 Målvaktstränare 0766-346483
Daniel Axelsson P12 Tränare 0705-119393
Dennis Poletar P12 Tränare 0762-096827
Oliver Snygg P12 Tränare 0735-00 48 76
Fredrik Lövhage P12 Tränare 0705-783141
Martin Rahm P12 Lagledare 0702-086768
Joakim Andersson P12 Lagledare 0707-27 28 99
Jonas Ericsson P12 Lagledare 0700–46 60 65
Ulf Helge P12 Lagledare 0702-60 29 21
Patrik Lövhage P10 Tränare 0703-644388
Pontus Fahlström P10 Tränare 0703-632782
Pavel Aso Omar P10 Tränare 0739-978849
Emir Softic P10 Lagledare 0702-55 69 73
Joakim Åhman P8 FS Tränare 0734-43 43 56
Oscar Bjuvemyr P8 Tränare 0734-14 98 97
Annika Johansson F8 Tränare 0733-84 03 52
 
NamnBefattningE-postMobil
Catalina Bruna Medieansvarig catalina@elfsborg.se 033-4005109
Karl Åkerström Media karl@elfsborg.se 0735-18 02 85
Joakim Johansson Skribent Elitlag/Ungdom
Mikael Häggström Skribent, statistik mhkonsult@telia.com
Jörgen Jarnberger Fotograf jorgen.jarnberger@elfsborg.se 0705-824065
Michael Westergren TV7 Produktion Webb-TV, TV-produktion tv7@tv7produktion.se
 
FREE Music Download at Free Music Downloads Website

Nyheter A-laget

14 aug, 16
Oavgjort mot Djurgården
Elfsborg fick med sig en poäng från Tele2 Arena i Stockholm i matchen mot Djurgården. Slutresultatet skrevs till 2–2 sedan Per Frick och Viktor Prodell gjort varsitt mål för Elfsborg.
Läs mer...
 

13 aug, 16
Inför Djurgården–Elfsborg: truppen, kommentarer mm.
På söndag har det blivit dags för bortamatch mot Djurgården! Elfsborg åker till Stockholm med bland annat nyförvärvet Daniel Gustavsson och nyligen uppflyttade målvakten David Olsson för match i den artonde omgången. Läs, lyssna och se hur förutsättningarna är inför drabbningen!
Läs mer...
 
12 aug, 16
David Olsson om uppflyttningen
Målvaktstalangen David Olsson har tagit klivet från ståplatsläktaren på Borås Arena till A–lagsplanen. Nu när supportern David, 19 år, från och med i dag är permanent uppflyttad i Elfsborgs A–trupp har en dröm gått i uppfyllelse och ett stort delmål i livet bockats av. – Det har nog inte riktigt sjunkit in än, men jag är otroligt glad och stolt över att få representera Elfsborg i allsvenskan, en förening som jag har älskat i hela mitt liv, säger David.
Läs mer...
 
12 aug, 16
Litet plus mot Djurgården borta
Djurgården borta låter inte som en enkel match. Faktum är att Elfsborg klarat sig väldigt bra genom åren. 45 matcher har spelats och Elfsborg har 18 segrar, Djurgården 17 och elva matcher har slutat oavgjorda. Målskillnaden är 82-61 i Djurgårdens favör. Fakta är att Elfsborg är ett det enda ”äkta” bortalag där minst tio matcher spelats har plusstatistik mot Djurgården på bortaplan.
Läs mer...
 
12 aug, 16
Gauthiod–Elfsborg spelas 25/8
Matchen i Svenska Cupens andra omgång mellan IK Gauthiod och IF Elfsborg kommer att spelas den 25 augusti, med avsparkstid 18:15.
Läs mer...
 
11 aug, 16
Hassan lämnar Elfsborg – Olsson uppflyttad
Abbas Hassan lämnar IF Elfsborg för spel i Superettanklubben Örgryte IS. Det innebär att David Olsson blir uppflyttad permanent i Elfsborgs A–trupp.
Läs mer...
 

Övriga nyheter

19 aug, 16
Nytt rekord i obesegrade matcher
På fredagen var det bortamatch för serieledarna IF Elfsborg i U19 Allsvenskan Södra mot Halmstads BK, en match som återigen slutade med seger.
Läs mer...
 
18 aug, 16
Stöd GTS insamling på måndag
Inför IF Elfsborg  - BK Häcken arrangerade Guligan Tifo Support (GTS) ett mycket uppskattat tifo för att fira Guliganernas 25 års-jubileum. GTS verksamhet är en viktig del av inramningen på arenan. I samband med måndagens match mot GIF Sundsvall arrangerar man insamling över hela Borås Arena för att kunna leverera fler tifon framöver.
Läs mer...
 
18 aug, 16
Supporterinfo, IK Gauthiod, Svenska Cupen
IF Elfsborg möter IK Gauthiod på bortaplan i Svenska Cupen. Matchen spelas 25 augusti på Lunnevi IP i Grästorp och arrangören hälsar alla Elfsborgare välkomna. Guliganerna arrangerar bussresa till matchen.  
Läs mer...
 
17 aug, 16
På måndag välkomnar vi Bra Kompis-deltagarna
Måndag 22 augusti tar IF Elfsborg emot GIF Sundsvall i Allsvenskan på Borås Arena. Matchen har blivit utsedd till årets Bra Kompis-match där alla 2200 deltagarna som var med på Ryda Sportfält i maj är inbjudna. Alla deltagare har möjlighet att ta med föräldrar och syskon till rabatterat pris. 
Läs mer...
 
15 aug, 16
U21: Uppladdningen startar inför SM-slutspelet
Sista seriematchen i U21 Allsvenskan Södra slutade med förlust mot BK Häcken. Andraplatsen i serien var redan bärgad, nu startar uppladdningen inför SM-slutspelet.
Läs mer...
 
14 aug, 16
U16: hattrick när Elfsborg vann
Aleksandar Ceganjac blev stor matchhjälte när anfallaren gjorde tre mål i den första halvleken för sitt Elfsborg. IFE vann bortamatchen mot Jönköpings Södra med 4–1 och toppar åter tabellen i U16 Nationell Grupp 4.
Läs mer...
 
 
1904, den 26 juni bildades IF Elfsborg av 19 pojkar i övre tonåren. Föreningens namn var då "Borås Fotbollslag". 1906 blev föreningen medlem i Riksidrottsförbundet och namnet ändrades samtidigt till IF Elfsborg.
Annons
Annons
Annons