IF Elfsborg vs. IFK Göteborg
24/09 kl. 19:05
Annons
 

Föreningen

NamnBefattningE-postMobil
Stefan Andreasson Klubbchef stefan.andreasson@elfsborg.se 0705-116780
Camilla Larsson Ekonomichef camilla@elfsborg.se 033-120445
Erna Livered Löneadministratör erna@elfsborg.se 033-136655
Catalina Bruna Medieansvarig catalina@elfsborg.se 033-4005109
Björn Bördin Evenemangs- och Säkerhetsansvarig bjorn.bordin@elfsborg.se 0705-764581
Jonas Kallin Biljettansvarig - Privatmarknad jonas.kallin@elfsborg.se 033-139191
Sten Strinäs Marknad sten@elfsborg.se 033-131402
Johan Sjöberg Marknad johan.sjoberg@elfsborg.se 0708-933561
Marcus Hedelin Marknad marcus.hedelin@elfsborg.se 0704-736917
Sissi Madius Tjänstledig tom 1/10-2015 sissi@elfsborg.se 033-133196
Martin Andersson Marknad martin.andersson@elfsborg.se 0703-468877
Jan Ryrlén Fotbollsadministration/Verksamhetsansvarig Vi Tillsammans jan.ryrlen@elfsborg.se 0705-186990
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 033-135173
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Eric Sjölin Medlemsansvarig / SLO – Föräldraledig tom. 1/3 2016 eric.sjolin@elfsborg.se
Sten-Åke Åhman Transportchef 0705-528073
Jeanette Linusson Reception/Ekonomi jeanette.linusson@elfsborg.se 033-135155
Mathias Strinäs Vik. medlemsansvarig medlem@elfsborg.se 033-139270
 
NamnBefattningE-postMobil
Björn Bördin Evenemangs- och Säkerhetsansvarig bjorn.bordin@elfsborg.se 0705-764581
Jonas Kallin Biljettansvarig - Matcharrangemang jonas.kallin@elfsborg.se 033-139191
Catalina Bruna Medieansvarig catalina@elfsborg.se 033-4005109
Camilla Larsson Ackreditering camilla@elfsborg.se 033-120445
Marcus Hedelin Sjuhäradshallen marcus.hedelin@elfsborg.se 0704-736917
Erik Hang Arenaansvarig erik.hang@boras.se 033-357435
Sonny Spjuth Matchsekreterare 0703-021372
Lasse Stensson Domar- och Delegatansvarig 0705-816045
Scouttickets Scouttickets scout@elfsborg.se
 
NamnBefattningE-postMobil
Magnus Haglund Manager magnus.haglund@elfsborg.se
Jan Mian Tränare jan.mian@elfsborg.se 0703-258840
Reine Almqvist Tränare reine.almqvist@elfsborg.se
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702-333856
Magnus Hellman Driessen Fystränare magnushd@elfsborg.se 0705-147610
Susanne Malby Sjukgymnast/rehabansvarig susanne.malby@elfsborg.se 0739-129825
Matilda Lundblad Läkare matilda.lundblad@elfsborg.se 0761-050606
Johan Meldo Sjukgymnast johan.meldo@elfsborg.se 0709-299342
Jan Ryrlén Fotbollsadministration/Verksamhetsansvarig Vi Tillsammans jan.ryrlen@elfsborg.se 0705-186990
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706-820081
Reima Haukka Materialförvaltare material@elfsborg.se 0709-709553
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Jesper Bengtsson Tränare U-truppen (U21-U19) jesper.bengtsson@elfsborg.se 0703-545936
Sanel Duzel Tränare U-truppen (U19) 0735-078446
Michael Söfting Lagledare U-truppen (U21-U19) michael.softing@mediakontakten.se 0733-571561
Lasse Gabrielsson Lagledare U-truppen (U21-U19) 0704122978
Peter Göransson Lagledare U-truppen (U21-U19) 0708-118544
Tony Lundqvist Tränare U17 tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Tobias Linderoth Tränare U17/Fotbollsgymn 0735-180282
Jan Nilsson Lagledare U17 0706-243185
Mikael Thomée Lagledare U17 0705-156554
Kjell Antonsson Tränare U16 kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Kari Mäkelä Tränare U16 0739-154771
Jonas Wiktorsson Lagledare U16 0708-219730
Stefan Strand Lagledare U16 0706-945959
Mikael Svan Lagledare U16 0708-993729
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702-333856
Daniel Karlsson Målvaktstränare 0705-913143
Magnus Hellman Driessen Fystränare U-truppen (U21-U19) magnushd@elfsborg.se 0705-147610
Susanne Malby Sjukgymnast/rehabansvarig susanne.malby@elfsborg.se 0739-129825
Reima Haukka Fystränare/materialförvaltare reima.haukka@edu.boras.se 0709-709553
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706-820081
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Daniel Karlsson Målvaktstränare 0705-913143
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Dan-Inge Lövhage Materialansvarig ungdomssektionen 0705-512838
Fredrik Svanlund U14 Tränare 0708-275544
Fredrik Norinder U14 Tränare 0702-507927
David Bengtsson P14 Målvaktstränare 0766-346483
Robert Gustafsson P14 Tränare 0721-822681
Rasmus Norinder P14 Tränare 0721-871747
Nicklas Hermansson U14 Lagledare 0702-550564
Marcus Luukkonen U14 Tränare 0703-343873
Niclas Arvidsson P12 Tränare 0725-053931
Daniel Axelsson P12 Tränare 0705-119393
Dennis Poletar P12 Tränare 0762-096827
Goq Blerim P12 Lagledare 0739-240847
Jonas Möller P12 Tränare 0730-886026
Stefan Olsson P12 Lagledare 0722-200671
Martin Rahm P12 Lagledare 0702-086768
Ronny Svensson P12 Lagledare 0705-914114
Jonas Ericsson P10 Lagledare
Patrik Lövhage P10 Tränare 0703-644388
Pontus Fahlström P10 Tränare 0703-632782
Ercan Kaya P10 Lagledare
Pavel Aso Omar P10 Tränare 0739-978849
Joakim Åhman P8 FS Tränare 0734-43 43 56
Fredrik Lövhage P8 Tränare 0705-783141
Jannik Winter Tränare U14 0736-64 83 29
Oliver Snygg Tränare P12 0735-00 48 76
Joakim Andersson Lagledare P12 0707-27 28 99
 
NamnBefattningE-postMobil
Catalina Bruna Medieansvarig catalina@elfsborg.se 033-4005109
Karl Åkerström Media/webbredaktör karl.akerstrom@elfsborg.se 033-400 51 85
Joakim Johansson Skribent Elitlag/Ungdom
Mikael Häggström Skribent, statistik mhkonsult@telia.com
Jörgen Jarnberger Fotograf jorgen.jarnberger@elfsborg.se 0705-824065
Michael Westergren TV7 Produktion Webb-TV, TV-produktion tv7@tv7produktion.se
 
FREE Music Download at Free Music Downloads Website

Nyheter A-laget

30 aug, 15
Anders stannar i Elfsborg
Efter en längre tids spekulationer kommer här ett glädjebesked till alla elfsborgare: Anders Svensson blir kvar i IF Elfsborg och avslutar sin ikoniska karriär i klubben med en guldstrid. – Elfsborg har gett mig så mycket, så jag vill ge tillbaka till klubben jag älskar och dess supportrar, säger Elfsborgs meste spelare någonsin.
Läs mer...
 

29 aug, 15
Inför Elfsborg – Sundsvall: truppen, kommentarer mm.
Gul Arena, tioårsjubileum för Borås Arena och en superviktig hemmamatch mot GIF Sundsvall står på menyn för IF Elfsborg på söndag. Guldstriden rasar vidare, så det gäller för alla med gulsvart hjärta att göra sitt allra yttersta, både på och utanför planen.Läs, lyssna och se hur förutsättningarna är inför den spännande omgången!
Läs mer...
 
28 aug, 15
Klubben som öppnade Norrlandsfönstret på besök
På söndag är det dags för IF Elfsborg att ta emot GIF Sundsvall när Borås Arena firar tio år, och vid gulsvart vinst blir det den 100:e i ordningen på arenan i Allsvenskan. Statistiker Mikael Häggström har tittat på historiken mellan Elfsborg och Sundsvall i Borås.
Läs mer...
 
27 aug, 15
Prodell och Frick tillbaka i spel
Både Viktor Prodell och Per Frick, som den senaste tiden varit utanför spel på grund av hjärnskakning, är nu tillbaka i full träning och kan spela på söndag ifall de skulle bli uttagna.
Läs mer...
 
23 aug, 15
Första segern någonsin på Guldfågeln Arena
Första segern någonsin på Guldfågeln Arena är bärgad efter 0–3 borta mot Kalmar FF. – Kalmar var bättre än oss i många delar av spelet men vi var effektivare, säger Magnus Haglund på presskonferensen efter matchen.
Läs mer...
 
22 aug, 15
Inför Kalmar borta: truppen, kommentarer mm.
Oerhört viktiga poäng står på spel för båda lagen när Elfsborg reser till östkusten för att möta Kalmar. Läs, lyssna och se hur förutsättningarna är inför matchen!
Läs mer...
 

Övriga nyheter

29 aug, 15
U16-laget vann återigen mot Mjällby
IF Elfsborgs U16-lag följde upp förra veckans storseger med en ny vinst över Mjällby AIF, denna gång med 2-1.
Läs mer...
 
29 aug, 15
U19 föll mot GAIS
Kräftgången på bortaplan fortsätter i U19 Allsvenskan, på fredagen föll Elfsborg med 4-1 mot GAIS, men gulsvart fortsatt med i serietopp.
Läs mer...
 
26 aug, 15
Biljetterna utdelade – nu är det upp till skolorna!
Sedan i måndags har Elfsborgsstjärnorna varit ute på Borås gymnasieskolor och delat ut matchbiljetter till söndagens kamp mot Sundsvall. Nu är det upp till eleverna att komma på matchen så att ens skola har chansen att vinna Skolkampen!
Läs mer...
 
26 aug, 15
Över 8 000 har biljett till ”Gul Arena” – fixa din med!
Med ett par dagar kvar till matchen mot Sundsvall har över 8 000 biljett, och för att säkra din plats till när Elfsborg jagar vidare i guldstriden, Borås Arena firar tio år och samtidigt ska färgas gul så är det lika bra att slå till nu!
Läs mer...
 
25 aug, 15
U21: Stark upphämtning i SM-slutspelet
Det blev en svängig match på Studenternas IP i Uppsala när IK Sirius tog emot IF Elfsborg i U21-SM då gruppspelet drog igång.
Läs mer...
 
25 aug, 15
Västderbyt går mot fullsatt – köp din biljett nu!
Redan nu är det hög tid till att köpa dina biljetter till västderbyt mellan IF Elfsborg och IFK Göteborg! I dagsläget är det runt 12 000 sålda till matchen som spelas den 24 september, och det är få sittplatser kvar.
Läs mer...
 
 
1904, den 26 juni bildades IF Elfsborg av 19 pojkar i övre tonåren. Föreningens namn var då "Borås Fotbollslag". 1906 blev föreningen medlem i Riksidrottsförbundet och namnet ändrades samtidigt till IF Elfsborg.
Annons
Annons
Annons
Annons