IF Elfsborg vs. Djurgårdens IF
26/10 kl. 17:30
Annons
 

Föreningen

NamnBefattningE-postMobil
Stefan Andreasson Klubbchef stefan.andreasson@elfsborg.se 0705 - 11 67 80
Camilla Larsson Ekonomichef camilla@elfsborg.se 033 - 12 04 45
Erna Livered Löneadministratör erna@elfsborg.se 033 - 13 66 55
Catalina Bruna-Eriksson Medieansvarig catalina@elfsborg.se 033 - 400 51 09
Björn Bördin Evenemang- och Säkerhetsansvarig bjorn.bordin@elfsborg.se 0705 - 76 45 81
Jonas Kallin Biljettansvarig - Privatmarknad jonas.kallin@elfsborg.se 033 - 13 91 91
Sten Strinäs Marknad sten@elfsborg.se 033 - 13 14 02
Sissi Madius Tjänstledig tom 1/10-2015 sissi@elfsborg.se 033 - 13 31 96
Marcus Hedelin Marknad marcus.hedelin@elfsborg.se 0704 - 73 69 17
Johan Sjöberg Marknad johan.sjoberg@elfsborg.se 0708 - 93 35 61
Martin Andersson Marknad martin.andersson@elfsborg.se 0703 - 46 88 77
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 033 - 13 51 73
Jan Ryrlén Fotbollsadministratör/Projektledare Elfsborgskultur jan.ryrlen@elfsborg.se 0705 - 18 69 90
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig kjell.antonsson@elfsborg.se 0709 - 28 42 01
Eric Sjölin Medlemsansvarig / SLO eric.sjolin@elfsborg.se 0734 - 01 77 18
Sten-Åke Åhman Transportchef 0705 - 52 80 73
Lina Wettergren Reception/Ekonomi lina.wettergren@elfsborg.se 033 - 13 51 55
 
NamnBefattningE-postMobil
Björn Bördin Säkerhetsansvarig bjorn.bordin@elfsborg.se 0705 - 76 45 81
Jonas Kallin Biljettansvarig - Matcharrangemang jonas.kallin@elfsborg.se 033 - 13 91 91
Catalina Bruna Eriksson Medieansvarig catalina@elfsborg.se 033 - 400 51 09
Camilla Larsson Ackreditering camilla@elfsborg.se 033 - 12 04 45
Marcus Hedelin Sjuhäradshallen marcus.hedelin@elfsborg.se 0704 - 73 69 17
Erik Hang Arenaansvarig erik.hang@boras.se 033 - 35 74 35
Sonny Spjuth Matchsekreterare 0703 - 02 13 72
Lasse Stensson Domare - och Delegatansvarig 0705 - 81 60 45
 
NamnBefattningE-postMobil
Klas Ingesson Manager
Jan Mian Cheftränare jan.mian@elfsborg.se 0703 - 25 88 40
Peter Wettergren Tränare peter.wettergren@elfsborg.se 0736 - 67 62 57
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702 - 33 38 56
Magnus Hellman Driessen Fystränare 0705 - 14 76 10
Jan Andblad Sjukgymnast Tjänstledig 2014
Susanne Malby Sjukgymnast/rehabansvarig susanne.malby@elfsborg.se 0739 - 12 98 25
Erik Nexborn Sjukgymnast erik.nexborn@elfsborg.se
Matilda Lundblad Läkare matilda.lundblad@elfsborg.se 0761 - 05 06 06
Jan Ryrlén Fotbollsadministratör/Projektledare Elfsborgskultur jan.ryrlen@elfsborg.se 0705 - 18 69 90
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706 - 82 00 81
Reima Haukka Materialförvaltare material@elfsborg.se
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom/Tränare U-17 tony.lundqvist@elfsborg.se 0705 - 16 63 38
Jesper Bengtsson Tränare U-truppen (U21-U19) jesper.bengtsson@elfsborg.se 0703 - 54 59 36
Sanel Duzel Tränare U-truppen (U21-U19) 0735 - 07 84 46
Reima Haukka Tränare U-truppen (U21-U19), materialförvaltare reima.haukka@edu.boras.se 0709 - 70 95 53
Michael Söfting Lagledare U-truppen (U21-U19) michael.softing@mediakontakten.se 0733 - 57 15 61
Peter Göransson Lagledare U-truppen (U21-U19) 0708-11 85 44
Lasse Gabrielsson Lagledare U-truppen (U21-U19) 0704-12-29-78
Tobias Linderoth Tränare U-17/Fotbollsgymn 0735 - 18 02 82
Jan Nilsson Lagledare U-17 0706 - 24 31 85
Mikael Thomée Lagledare U-17 0705 - 15 65 54
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702 - 33 38 56
Daniel Karlsson Målvaktstränare 0705 - 91 31 43
Kjell Antonsson Tränare U-16 kjell.antonsson@elfsborg.se 0709 - 28 42 01
Magnus Hellman Fystränare 0705-14 76 10
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706 - 82 00 81
Susanne Malby Sjukgymnast/rehabansvarig susanne.malby@elfsborg.se 0739 - 12 98 25
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 0705 - 16 63 38
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig, U16 Tränare kjell.antonsson@elfsborg.se 0709 - 28 42 01
Daniel Karlsson Målvaktstränare 0705 - 91 31 43
Dan-Inge Lövhage U16 Materialansvarig 0705 - 51 28 38
Mikael Svan U16 Lagledare 0708- 99 37 29
Anders Krok U15 Tränare 0709 - 69 72 10
Björn Bjuvemyr U15 Lagledare 0739 - 85 00 17
Fredrik Svanlund U15 Tränare 0708 - 27 55 44
Kari Mäkelä U14 Tränare 0739 - 15 47 71
Fredrik Norinder U14 Tränare 0702 - 50 79 27
Henrik Bäckman P14 Tränare 0705 - 39 58 78
David Bengtsson P14 Målvaktstränare 0766 - 34 64 83
Rasmus Norinder P14 Tränare 0721 - 87 17 47
Nicklas Hermansson U14 Lagledare 0702 - 55 05 64
Marcus Luukkonen U14 Tränare 0703 - 34 38 73
Niclas Arvidsson P14 Tränare 0725 - 05 39 31
Keijo Vedin U14 Lagledare 0708 - 24 76 32
Jonas Hjelm P14 Lagledare 0733 - 73 00 79
Jonas Wiktorsson U14 Lagledare 0708 - 21 97 30
Dennis Poletar P12 Tränare 0762 - 09 68 27
Avni Zenelli P12 Lagledare 0739 - 53 75 28
Andreas Nyberg P12 Tränare 0735 - 45 62 76
Fredrik Lövhage P12 Tränare 0705 - 78 31 41
Goq Blerim P12 Lagledare 0739- 24 08 47
Stefan Olsson P12 Lagledare 0722 - 20 06 71
Pontus Fahlström P12 Tränare 0703 - 63 27 82
Martin Rahm P12 Lagledare 0702 - 08 67 68
Ronny Svensson P12 Lagledare 0705 - 91 41 14
Roger Frej P10 Lagledare 0733 - 99 00 31
Pavel Aso Omar P10 Tränare 0739 - 97 88 49
Daniel Axelsson P10 Tränare 0705 - 11 93 93
Mikael Johansson P10 Tränare 0738 - 10 05 18
Magnus Johansson P10 Lagledare 0768 - 30 06 63
Joakim Åhman P8 FS Tränare 0738 - 13 05 32
Patrik Lövhage P8 Tränare 0703 - 64 43 88
 
NamnBefattningE-postMobil
Catalina Bruna Eriksson Medieansvarig catalina@elfsborg.se 0735-18 00 80
Eva Fihn Skribent A-lag, Supportrar, Förening eva@elfsborg.se
Jonatan Ulenius Skribent A-lag 0706 - 30 45 35
Joakim Johansson Skribent Elitlag/Ungdom
Mikael Häggström Skribent, statistik mhkonsult@telia.com
Jörgen Jarnberger Fotograf jorgen.jarnberger@elfsborg.se 0705 - 82 40 65
Michael Westergren TV7 Produktion Webb-TV, TV-produktion tv7@tv7produktion.se
 
FREE Music Download at Free Music Downloads Website

Senaste nytt

Inför SM-finalen: 'De är superladdade'... Läs mer
Välbesökt ungdomsavslutning ... Läs mer
INFÖR: klart plus i historien mot Djurgården i Borås... Läs mer
INFÖR: Vi har spelat i både IFE och DIF... Läs mer
Matchreferat Eskilsminne IF - IF Elfsborg... Läs mer


Nyheter A-laget

21 okt, 14
Inför Svenska Cupen: Regerande mästarna tar sig an Eskilsminne
Två omgångar återstår av Allsvenskan men först är det dags för match i Svenska Cupen. Elfsborg, som ju är regerande mästare, går in i andra omgången och reser ånyo till Skåne, den här gången för att ta sig an Eskilsminne IF på Olympia i Helsingborg.
Läs mer...
 

18 okt, 14
Malmö FF - IF Elfsborg
Det var tredje bortamatchen i rad som Elfsborg hamnade i underläge från start men den här gången lyckades di Gule vända och vinna. Det slutade med tre härliga poäng efter 2-1 mot Malmö. Målen, de stod Johan Larsson för.
Läs mer...
 
18 okt, 14
Inför Malmö FF: Truppen, kommentarer mm.
Idag klockan 13.00 blåser domaren igång matchen mellan Malmö FF och IF Elfsborg. Här har ni förutsättningarna!
Läs mer...
 
17 okt, 14
Simon Lundevall klar för IF Elfsborg
IF Elfsborg har idag kommit överens med Gefle IF:s mittfältare Simon Lundevall som ansluter till truppen inför säsongen 2015. Han har skrivit ett 3-års kontrakt.  - Elfsborg är ett av Sveriges bästa lag och spelar en fotboll som jag tycker är väldigt bra. Jag tror att det finns bra möjligheter för mig att utvecklas här, säger Lundevall.
Läs mer...
 
16 okt, 14
INFÖR: blir det tionde segern i Malmö på lördag?
På lördag väntar äntligen match igen efter landslagsuppehållet. Då beger sig di Gule till Malmö för match mot nyblivna mästarna. Ett lag som varit en tuff nöt att knäcka även tidigare år enligt historiken berättar statistiker Häggström.
Läs mer...
 
16 okt, 14
Klas Ingesson slutar som manager efter säsongen
Klas Ingesson har i dagarna meddelat att han kliver av managerrollen efter säsongen. Han gör det av hälsoskäl.
Läs mer...
 

Övriga nyheter

21 okt, 14
Över 9800 sålda inför söndag
Vi har nu passerat 9800 sålda biljetter inför söndagens säsongsavslutning mot Djurgården. Vi tillsammans slår den här matchen ett slag för att vara med och bekämpa cancer. Har du bestämt dig om du ska gå? 
Läs mer...
 
20 okt, 14
IF Elfsborg + Think Pink = sant
I år gör IF Elfsborg och Think Pink gemensam sak av den livsviktiga insamlingen till Rosa Bandet och kampen mot bröstcancer. Det här händer i veckan!
Läs mer...
 
19 okt, 14
U17: SM-final väntar efter storseger
U17-laget stod för ytterligare en fantastiskt bra insats när Örebro besegrades i en svår bortamatch. SM-semifinalen slutade 4-1 till Elfsborg och nu väntar SM-final kommande helg.
Läs mer...
 
19 okt, 14
U19: Uddamålsförlust i höstregnet
Sista matchen i U19 Allsvenskan Södra väntade på Borås Arena, en match som slutade 2-3 mot gästande Halmstad BK.
Läs mer...
 
19 okt, 14
U17 laddar för SM-semifinal
Elfsborg åker till Örebro på söndagen för SM-semifinal i U17-serierna. Behrn Arena står som spelplats och vi tog ett snack med tränare Tony Lundqvist.
Läs mer...
 
17 okt, 14
Save the date: Medlemsmöte
Inom kort kommer mer information och inbjudan till alla medlemmar i IF Elfsborg, men vi vill redan nu uppmärksamma dig på datumet. 29/11 då det blir medlemsmöte följt av jubileumsmåltid med anledningen av föreningen 110-års firande.
Läs mer...
 
 
1904, den 26 juni bildades IF Elfsborg av 19 pojkar i övre tonåren. Föreningens namn var då "Borås Fotbollslag". 1906 blev föreningen medlem i Riksidrottsförbundet och namnet ändrades samtidigt till IF Elfsborg.
Annons
Annons
Annons
Annons