IF Elfsborg vs. Örebro SK
31/05 kl. 17:30
Annons
 

Föreningen

NamnBefattningE-postMobil
Stefan Andreasson Klubbchef stefan.andreasson@elfsborg.se 0705-116780
Camilla Larsson Ekonomichef camilla@elfsborg.se 033-120445
Erna Livered Löneadministratör erna@elfsborg.se 033-136655
Catalina Bruna Medieansvarig catalina@elfsborg.se 033-4005109
Björn Bördin Evenemangs- och Säkerhetsansvarig bjorn.bordin@elfsborg.se 0705-764581
Jonas Kallin Biljettansvarig - Privatmarknad jonas.kallin@elfsborg.se 033-139191
Sten Strinäs Marknad sten@elfsborg.se 033-131402
Johan Sjöberg Marknad johan.sjoberg@elfsborg.se 0708-933561
Marcus Hedelin Marknad marcus.hedelin@elfsborg.se 0704-736917
Sissi Madius Tjänstledig tom 1/10-2015 sissi@elfsborg.se 033-133196
Martin Andersson Marknad martin.andersson@elfsborg.se 0703-468877
Jan Ryrlén Fotbollsadministration/Verksamhetsansvarig Vi Tillsammans jan.ryrlen@elfsborg.se 0705-186990
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 033-135173
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Eric Sjölin Medlemsansvarig / SLO eric.sjolin@elfsborg.se 0734-017718
Sten-Åke Åhman Transportchef 0705-528073
Jeanette Linusson Reception/Ekonomi jeanette.linusson@elfsborg.se 0703-255783
 
NamnBefattningE-postMobil
Björn Bördin Evenemangs- och Säkerhetsansvarig bjorn.bordin@elfsborg.se 0705-764581
Jonas Kallin Biljettansvarig - Matcharrangemang jonas.kallin@elfsborg.se 033-139191
Catalina Bruna Medieansvarig catalina@elfsborg.se 033-4005109
Camilla Larsson Ackreditering camilla@elfsborg.se 033-120445
Marcus Hedelin Sjuhäradshallen marcus.hedelin@elfsborg.se 0704-736917
Erik Hang Arenaansvarig erik.hang@boras.se 033-357435
Sonny Spjuth Matchsekreterare 0703-021372
Lasse Stensson Domar- och Delegatansvarig 0705-816045
Scouttickets Scouttickets scout@elfsborg.se
 
NamnBefattningE-postMobil
Magnus Haglund Manager magnus.haglund@elfsborg.se
Jan Mian Tränare jan.mian@elfsborg.se 0703-258840
Peter Wettergren Tränare peter.wettergren@elfsborg.se 0736-676257
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702-333856
Magnus Hellman Driessen Fystränare magnushd@elfsborg.se 0705-147610
Susanne Malby Sjukgymnast/rehabansvarig susanne.malby@elfsborg.se 0739-129825
Matilda Lundblad Läkare matilda.lundblad@elfsborg.se 0761-050606
Johan Meldo Sjukgymnast johan.meldo@elfsborg.se 0709-299342
Jan Ryrlén Fotbollsadministration/Verksamhetsansvarig Vi Tillsammans jan.ryrlen@elfsborg.se 0705-186990
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706-820081
Reima Haukka Materialförvaltare material@elfsborg.se 0709-709553
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Jesper Bengtsson Tränare U-truppen (U21-U19) jesper.bengtsson@elfsborg.se 0703-545936
Sanel Duzel Tränare U-truppen (U19) 0735-078446
Michael Söfting Lagledare U-truppen (U21-U19) michael.softing@mediakontakten.se 0733-571561
Lasse Gabrielsson Lagledare U-truppen (U21-U19) 0704122978
Peter Göransson Lagledare U-truppen (U21-U19) 0708-118544
Tony Lundqvist Tränare U17 tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Tobias Linderoth Tränare U17/Fotbollsgymn 0735-180282
Jan Nilsson Lagledare U17 0706-243185
Mikael Thomée Lagledare U17 0705-156554
Kjell Antonsson Tränare U16 kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Kari Mäkelä Tränare U16 0739-154771
Jonas Wiktorsson Lagledare U16 0708-219730
Stefan Strand Lagledare U16 0706-945959
Mikael Svan Lagledare U16 0708-993729
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702-333856
Daniel Karlsson Målvaktstränare 0705-913143
Magnus Hellman Driessen Fystränare U-truppen (U21-U19) magnushd@elfsborg.se 0705-147610
Susanne Malby Sjukgymnast/rehabansvarig susanne.malby@elfsborg.se 0739-129825
Reima Haukka Fystränare/materialförvaltare reima.haukka@edu.boras.se 0709-709553
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706-820081
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Daniel Karlsson Målvaktstränare 0705-913143
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Dan-Inge Lövhage Materialansvarig ungdomssektionen 0705-512838
Fredrik Svanlund U14 Tränare 0708-275544
Fredrik Norinder U14 Tränare 0702-507927
David Bengtsson P14 Målvaktstränare 0766-346483
Robert Gustafsson P14 Tränare 0721-822681
Rasmus Norinder P14 Tränare 0721-871747
Nicklas Hermansson U14 Lagledare 0702-550564
Marcus Luukkonen U14 Tränare 0703-343873
Niclas Arvidsson P12 Tränare 0725-053931
Daniel Axelsson P12 Tränare 0705-119393
Dennis Poletar P12 Tränare 0762-096827
Goq Blerim P12 Lagledare 0739-240847
Jonas Möller P12 Tränare 0730-886026
Stefan Olsson P12 Lagledare 0722-200671
Martin Rahm P12 Lagledare 0702-086768
Ronny Svensson P12 Lagledare 0705-914114
Jonas Ericsson P10 Lagledare
Patrik Lövhage P10 Tränare 0703-644388
Pontus Fahlström P10 Tränare 0703-632782
Ercan Kaya P10 Lagledare
Pavel Aso Omar P10 Tränare 0739-978849
Joakim Åhman P8 FS Tränare 0738-130532
Fredrik Lövhage P8 Tränare 0705-783141
 
NamnBefattningE-postMobil
Catalina Bruna Medieansvarig catalina@elfsborg.se 033-4005109
Karl Åkerström Media/webbredaktör karl.akerstrom@elfsborg.se 033-400 51 85
Eva Fihn Skribent A-lag, Supportrar, Förening eva@elfsborg.se 0738-184095
Jonatan Ulenius Skribent A-lag 0706-304535
Joakim Johansson Skribent Elitlag/Ungdom
Mikael Häggström Skribent, statistik mhkonsult@telia.com
Jörgen Jarnberger Fotograf jorgen.jarnberger@elfsborg.se 0705-824065
Michael Westergren TV7 Produktion Webb-TV, TV-produktion tv7@tv7produktion.se
 
FREE Music Download at Free Music Downloads Website

Nyheter A-laget

19 maj, 15
Inför Helsingborg: truppen, kommentarer mm.
Andra raka hemmamatchen på Borås Arena mot skånskt motstånd väntar, för det har blivit dags för Helsingborgs IF att gästa IF Elfsborg. Di gule kan återta serieledningen vid vinst och Helsingborg vill inte hamna för långt efter toppen redan nu, så det bjuder in till en spännande kamp lagen emellan. Läs, lyssna och se hur förutsättningarna är inför den nionde omgångens match!
Läs mer...
 

18 maj, 15
Inför: Litet övertag i allsvenskan mot HIF
Inför andra raka hemmamatchen mot skånskt motstånd har historiker Häggström kollat upp statistiken så här långt mot det blådröda laget från sundet.
Läs mer...
 
17 maj, 15
Elfsborg klart för Europaspel
Det står nu klart att IF Elfsborg tar sig an Europaspel för nionde året i rad. Tack vare placeringen som tabellfyra i förra årets allsvenska och att Örebro inte lyckades besegra IFK Göteborg i cupfinalen går nu platsen till Elfsborg, som går in i kvalet till Europa Leagues första runda i början av juli.
Läs mer...
 
15 maj, 15
Reine Almqvist ny assisterande tränare i Elfsborg
Det blir Reine Almqvist, 66 år, som blir ny assisterande tränare i IF Elfsborg efter Peter Wettergren. Den 1 juli träder den forne allsvenska skyttekungen, mångårige klubbtränaren, spelarutvecklaren och erfarne landslagsscouten i tjänst. – Det känns väldigt inspirerande att få komma till en så välskött och spännande fotbollsklubb som Elfsborg, säger Almqvist.
Läs mer...
 
15 maj, 15
Peter Wettergren lämnar IF Elfsborg
En epok med bland annat två SM–guld, ett cupguld och två gruppspel i Europa League som skimrande höjdpunkter lider mot sitt slut. Peter Wettergren lämnar efter den allsvenska vårsäsongens slut Elfsborg och går till FC Köpenhamn. – Jag känner att jag lämnar Elfsborg i ett läge då framtiden ser väldigt ljus ut, vilket var väldigt viktigt för mig när jag tog beslutet att gå till FCK. En dag hoppas jag att kunna återvända hit, säger Wettergren.
Läs mer...
 
13 maj, 15
Daniel Mobaeck långtidsskadad
Det var i U21–matchen mot Kalmar den 5 maj som olyckan var framme då Elfsborgs trotjänare Daniel Mobaeck skadade sig allvarligt. Elfsborgs läkare Matilda Lundblad har nu kommit med ett utlåtande.
Läs mer...
 

Övriga nyheter

19 maj, 15
U16 kryssade mot GAIS
IF Elfsborgs U16-lag åkte till Gaisgården för match mot just Gais, en match som slutade 3-3 efter sent kvitteringsmål av hemmalaget.
Läs mer...
 
18 maj, 15
U19: Målfyrverkeri bäddade för seger
Det var ny match, denna gång på Borås Arena 2, för U-truppen när Gais gästade i U19 Allsvenskan Södra.
Läs mer...
 
17 maj, 15
U17: Första förlusten på ett år
Efter sju raka vinster i årets serie blev det tillfälligt stopp i maskineriet när Malmö FF kom till Borås Arena.
Läs mer...
 
15 maj, 15
U19 föll i tuff bortamatch
Det var en tuff bortamatch som väntade när U-truppen åkte till Skåne för möte med Malmö FF på bortaplan i U19 Allsvenskan Södra.
Läs mer...
 
14 maj, 15
Platser kvar till årets Camp Elfsborg
Camp Elfsborg fotbollsskola är IF Elfsborgs populära sommarläger för killar och tjejer 10 till 14 år. I år kommer vi att kunna ta emot rekordmånga deltagare då vi utökat från en till två veckor. Det finns platser kvar för dig som är intresserad!
Läs mer...
 
13 maj, 15
Historisk glädje när Elfsborgs yngsta flickor spelade match
Det var i lördags som det hände. För första gången i IF Elfsborgs snart 111–åriga historia spelade ett rent flicklag i de finaste av dräkter, och man gjorde det i den sprittande glädjens tecken. Att den första matchen i sammandraget för Elfsborgs yngsta flickor gick mindre bra gjorde inget alls, för det var ”det roligaste någonsin”.Stort bildspel inne i artikeln!
Läs mer...
 
 
1904, den 26 juni bildades IF Elfsborg av 19 pojkar i övre tonåren. Föreningens namn var då "Borås Fotbollslag". 1906 blev föreningen medlem i Riksidrottsförbundet och namnet ändrades samtidigt till IF Elfsborg.
Annons
Annons