Annons
IF Elfsborg vs. Gefle IF
07/05 kl. 16:00
Annons
 

Föreningen

NamnBefattningE-postMobil
Stefan Andreasson Klubbchef stefan.andreasson@elfsborg.se 0705-116780
Camilla Larsson Ekonomichef camilla@elfsborg.se 033-120445
Erna Livered Löneadministratör erna@elfsborg.se 033-136655
Karl Åkerström tf. Medieansvarig karl@elfsborg.se 0735-18 02 85
Jonas Kallin Evenemangsansvarig jonas.kallin@elfsborg.se 033-139191
Martin Andersson Säkerhet / Marknad martin.andersson@elfsborg.se 0703-46 88 77
Johan Sjöberg Säkerhet / Marknad johan.sjoberg@elfsborg.se 0708-93 35 61
Sten Strinäs Marknad sten@elfsborg.se 033-131402
Lina Wettergren Marknad lina.wettergren@elfsborg.se 0735–56 60 82
Jan Ryrlén Fotbollsadministration/Verksamhetsansvarig Vi Tillsammans jan.ryrlen@elfsborg.se 0705-186990
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 033-135173
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Eric Sjölin SLO (Supporter Liaison Officer) eric.sjolin@elfsborg.se
Sten-Åke Åhman Transportchef 0705-528073
Jeanette Linusson Reception/Ekonomi jeanette.linusson@elfsborg.se 033-135155
Mathias Strinäs Medlemsansvarig medlem@elfsborg.se 033-139270
 
NamnBefattningE-postMobil
Jonas Kallin Evenemangsansvarig jonas.kallin@elfsborg.se 0735-18 00 85
Martin Andersson Säkerhet martin.andersson@elfsborg.se 0703-46 88 77
Johan Sjöberg Säkerhet johan.sjoberg@elfsborg.se 0708-93 35 61
Karl Åkerström IPK / tf. Medieansvarig karl@elfsborg.se 0735-18 02 85
Camilla Larsson Ackreditering camilla@elfsborg.se 033-120445
Erik Hang Arenaansvarig erik.hang@boras.se 033-357435
Sonny Spjuth Matchsekreterare 0703-021372
Lasse Stensson Domar- och Delegatansvarig 0705-816045
Scouttickets Scouttickets scout@elfsborg.se
 
NamnBefattningE-postMobil
Magnus Haglund Manager magnus.haglund@elfsborg.se
Jan Mian Tränare jan.mian@elfsborg.se 0703-258840
Nemanja Miljanović Tränare nemanja.miljanovic@elfsborg.se
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702-333856
Matilda Lundblad Läkare matilda.lundblad@elfsborg.se 0761-050606
Magnus Hellman Driessen Fystränare magnushd@elfsborg.se 0705-147610
Lars Göthfelt Fysioterapeut lars.gothfelt@elfsborg.se
Jan Andblad Sjukgymnast jan.andblad@elfsborg.se 0708-23 36 24
Johan Meldo Sjukgymnast johan.meldo@elfsborg.se 0709-299342
Dan Fransson Sport Scientist dan.fransson@elfsborg.se
Jan Ryrlén Fotbollsadmin. / Verksamhetsansv. Vi Tillsammans jan.ryrlen@elfsborg.se 0705-186990
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706-820081
Reima Haukka Materialförvaltare reima.haukka@elfsborg.se 0709-709553
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Jesper Bengtsson Tränare U-truppen (U21-U19) jesper.bengtsson@elfsborg.se 0703-545936
Sanel Duzel Tränare U-truppen (U19) 0735-078446
Michael Söfting Lagledare U-truppen (U21-U19) michael.softing@mediakontakten.se 0733-571561
Peter Göransson Lagledare U-truppen (U21-U19) 0708-118544
Lasse Gabrielsson Lagledare U-truppen (U21–U19) 0704-12 29 78
Tony Lundqvist U17 Tränare tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Tobias Linderoth U17 Tränare/Fotbollsgymn 0735-180282
Jan Nilsson U17 Lagledare 0706-243185
Mikael Thomée U17 Lagledare 0705-156554
Kari Mäkelä U16 Tränare 0739-154771
Kjell Antonsson U16 Tränare kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Fredrik Norinder U16 Tränare 0702-507927
Marcus Luukkonen U16 Tränare/Lagledare 0703-343873
Jonas Wiktorsson U16 Lagledare 0708-219730
Mikael Svan U16 Lagledare 0708-993729
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702-333856
Magnus Hellman Driessen Fystränare U-truppen (U21-U19) magnushd@elfsborg.se 0705-147610
Dan Fransson Sport Scientist / Fystränare dan.fransson@elfsborg.se
Lars Göthfelt Fysioterapeut lars.gothfelt@elfsborg.se
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706-820081
Reima Haukka Materialförvaltare reima.haukka@elfsborg.se 0709-709553
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Dan-Inge Lövhage Materialansvarig ungdomssektionen 0705-512838
Jannik Winter U14 Tränare 0736-64 83 29
Joakim Alexandersson U14 Tränare 0725-79 15 30
Blerim Goq U14 Lagledare 0739-240847
Robert Gustafsson P14 Tränare 0721-822681
Rasmus Norinder P14 Tränare 0721-871747
Fidajm Elezaj P14 Tränare 0707-96 24 02
Viktor Gustafsson P14 Tränare 0703-89 89 34
David Bengtsson P14 Målvaktstränare 0766-346483
Daniel Axelsson P12 Tränare 0705-119393
Dennis Poletar P12 Tränare 0762-096827
Oliver Snygg P12 Tränare 0735-00 48 76
Fredrik Lövhage P12 Tränare 0705-783141
Martin Rahm P12 Lagledare 0702-086768
Joakim Andersson P12 Lagledare 0707-27 28 99
Jonas Ericsson P12 Lagledare 0700–46 60 65
Ulf Helge P12 Lagledare 0702-60 29 21
Patrik Lövhage P10 Tränare 0703-644388
Pontus Fahlström P10 Tränare 0703-632782
Pavel Aso Omar P10 Tränare 0739-978849
Emir Softic P10 Lagledare 0702-55 69 73
Joakim Åhman P8 FS Tränare 0734-43 43 56
Oscar Bjuvemyr P8 Tränare 0734-14 98 97
Annika Johansson F8 Tränare 0733-84 03 52
 
NamnBefattningE-postMobil
Karl Åkerström tf. Medieansvarig karl@elfsborg.se 0735-18 02 85
Catalina Bruna Media catalina@elfsborg.se 033-4005109
Joakim Johansson Skribent Elitlag/Ungdom
Mikael Häggström Skribent, statistik mhkonsult@telia.com
Jörgen Jarnberger Fotograf jorgen.jarnberger@elfsborg.se 0705-824065
Michael Westergren TV7 Produktion Webb-TV, TV-produktion tv7@tv7produktion.se
 
FREE Music Download at Free Music Downloads Website

Nyheter A-laget

30 apr, 16
Inför Falkenberg–Elfsborg: truppen, kommentarer mm.
Tredje matchen på sju dagar och den sjunde matchen för säsongen väntar när Elfsborg åker till den halländska västkusten för att möta Falkenbergs FF. Läs, lyssna och se hur förutsättningarna är inför matchen!
Läs mer...
 

29 apr, 16
Tredje allsvenska mötet i Falkenberg
Falkenbergs FF blev 2014 lag nr 62 i fotbollsallsvenskan historia. Följaktligen har Elfsborg bara spelat två allsvenska matcher i den vackra staden vid Ätran.
Läs mer...
 
28 apr, 16
Blytung vinst när Djurgården besegrades
Ny match på Borås Arena, denna gång när Djurgårdens IF gästade gulsvart. En match där Elfsborg tog tre härliga poäng efter mål av Lasse Nilsson, Viktor Claesson och Viktor Prodell.
Läs mer...
 
27 apr, 16
Inför Elfsborg–Djurgården: truppen, kommentarer mm.
Det har blivit dags för säsongens tredje hemmamatch! Elfsborg tar emot Djurgården i den sjätte allsvenska omgången, och det står viktiga poäng på spel för båda lagen. Läs, lyssna och se hur förutsättningarna är inför matchen!
Läs mer...
 
26 apr, 16
Klart plus i historien mot DIF i Borås
Djurgårdens IF kommer till Borås Arena på torsdag för lagens 47:e möte i allsvenskan i Borås. Totalt har Elfsborg ett klart övertag i statistiken: 22 segrar för de gulsvarta, 13 oavgjorda och elva segrar för Djurgården har det blivit genom historien. Elfsborg har också ett övertag i målskillnaden med 78-53.
Läs mer...
 
25 apr, 16
Tung förlust mot AIK
Trots en gedigen insats var det inte Elfsborgs dag i Solna mot AIK. Förlusten skrevs till 2–1 (2–1) och allt IFE kan göra nu är att blicka framåt mot torsdag då man tar emot Djurgården.
Läs mer...
 

Övriga nyheter

30 apr, 16
U16 på rätt väg - andra raka segern
IF Elfsborgs U16-lag tog på segern en stark seger mot hittills obesegrade serieledaren Angered MBIK, en match där Elfsborg vann med 3-0.
Läs mer...
 
29 apr, 16
Fjärde raka segern i U19 Allsvenskan
IF Elfsborgs U-trupp är fortsatt obesegrat denna säsong. På fredagen kom lagets fjärde raka seger i U19 Allsvenskan Södra.
Läs mer...
 
25 apr, 16
Supporterinfo Falkenberg 1 maj
Vårens stora bortaresa närmar sig. Förra året var närmare 2000 Elfsborgare på plats på Falkenbergs IP och även i år är intresset väldigt stort. Ska du resa med till Falkenberg 1 maj, läs allt du behöver i supporterinfon.
Läs mer...
 
24 apr, 16
U17 nya serieledare efter seger
Elfsborgs U17 slog gästande Halmstad med stabila 3–0 och gick därmed upp i serieledning i U17 Allsvenskan Södra. Gulsvarta målskyttar mot HBK blev Adrian Zeka, Eduart Iljazi och Marokhy Ndione.
Läs mer...
 
23 apr, 16
Bortaseger för U19 mot Häcken
U19 ville inte vara sämre än U16 ock kopierade slutresultatet 1–3 och vann borta mot Häcken på Bravida Arena. Målskyttarna i U19 blev Chris Makindu och Oscar Iglicar gånger två.
Läs mer...
 
23 apr, 16
U16 kom upp i nivå och vann tryggt
Trots underläge efter 20 minuter var Elfsborg U16 det klart bättre laget borta mot Häcken på Bravida Arena. Kvitteringen kom snabbt och sen öste gulsvart på fram till en stabil seger med 3–1.
Läs mer...
 
 
1904, den 26 juni bildades IF Elfsborg av 19 pojkar i övre tonåren. Föreningens namn var då "Borås Fotbollslag". 1906 blev föreningen medlem i Riksidrottsförbundet och namnet ändrades samtidigt till IF Elfsborg.
Annons
Annons
Annons
Annons