IF Elfsborg vs. BK Häcken
07/08 kl. 15:30
Annons
 

Föreningen

NamnBefattningE-postMobil
Stefan Andreasson Klubbchef stefan.andreasson@elfsborg.se 0705-116780
Camilla Larsson Ekonomichef camilla@elfsborg.se 033-120445
Erna Livered Löneadministratör erna@elfsborg.se 033-136655
Catalina Bruna Medieansvarig catalina@elfsborg.se 0735-18 00 80
Jonas Kallin Evenemangsansvarig jonas.kallin@elfsborg.se 033-139191
Karl Åkerström Matcharrangemang / IPK / Media karl@elfsborg.se 0735-18 02 85
Martin Andersson Säkerhet / Marknad martin.andersson@elfsborg.se 0703-46 88 77
Johan Sjöberg Säkerhet / Marknad johan.sjoberg@elfsborg.se 0708-93 35 61
Sten Strinäs Marknad sten@elfsborg.se 033-131402
Lina Wettergren Marknad lina.wettergren@elfsborg.se 0735–56 60 82
Jan Ryrlén Fotbollsadministration/Verksamhetsansvarig Vi Tillsammans jan.ryrlen@elfsborg.se 0705-186990
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 033-135173
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Eric Sjölin SLO (Supporter Liaison Officer) eric.sjolin@elfsborg.se
Sten-Åke Åhman Transportchef 0705-528073
Jeanette Linusson Reception/Ekonomi jeanette.linusson@elfsborg.se 033-135155
Mathias Strinäs Medlemsansvarig medlem@elfsborg.se 033-139270
 
NamnBefattningE-postMobil
Jonas Kallin Evenemangsansvarig jonas.kallin@elfsborg.se 0735-18 00 85
Martin Andersson Säkerhet martin.andersson@elfsborg.se 0703-46 88 77
Johan Sjöberg Säkerhet johan.sjoberg@elfsborg.se 0708-93 35 61
Karl Åkerström IPK / Matcharrangemang karl@elfsborg.se 0735-18 02 85
Camilla Larsson Ackreditering camilla@elfsborg.se 033-120445
Erik Hang Arenaansvarig erik.hang@boras.se 033-357435
Sonny Spjuth Matchsekreterare 0703-021372
Lasse Stensson Domar- och Delegatansvarig 0705-816045
Scouttickets Scouttickets scout@elfsborg.se
 
NamnBefattningE-postMobil
Magnus Haglund Manager magnus.haglund@elfsborg.se
Jan Mian Tränare jan.mian@elfsborg.se 0703-258840
Nemanja Miljanović Tränare nemanja.miljanovic@elfsborg.se
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702-333856
Matilda Lundblad Läkare matilda.lundblad@elfsborg.se 0761-050606
Magnus Hellman Driessen Fystränare magnushd@elfsborg.se 0705-147610
Lars Göthfelt Fysioterapeut lars.gothfelt@elfsborg.se
Jan Andblad Sjukgymnast jan.andblad@elfsborg.se 0708-23 36 24
Johan Meldo Sjukgymnast johan.meldo@elfsborg.se 0709-299342
Dan Fransson Sport Scientist dan.fransson@elfsborg.se
Jan Ryrlén Fotbollsadmin. / Verksamhetsansv. Vi Tillsammans jan.ryrlen@elfsborg.se 0705-186990
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706-820081
Reima Haukka Materialförvaltare reima.haukka@elfsborg.se 0709-709553
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Jesper Bengtsson Tränare U-truppen (U21-U19) jesper.bengtsson@elfsborg.se 0703-545936
Sanel Duzel Tränare U-truppen (U19) 0735-078446
Michael Söfting Lagledare U-truppen (U21-U19) michael.softing@mediakontakten.se 0733-571561
Peter Göransson Lagledare U-truppen (U21-U19) 0708-118544
Lasse Gabrielsson Lagledare U-truppen (U21–U19) 0704-12 29 78
Tony Lundqvist U17 Tränare tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Tobias Linderoth U17 Tränare/Fotbollsgymn 0735-180282
Jan Nilsson U17 Lagledare 0706-243185
Mikael Thomée U17 Lagledare 0705-156554
Kari Mäkelä U16 Tränare 0739-154771
Kjell Antonsson U16 Tränare kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Fredrik Norinder U16 Tränare 0702-507927
Marcus Luukkonen U16 Tränare/Lagledare 0703-343873
Jonas Wiktorsson U16 Lagledare 0708-219730
Mikael Svan U16 Lagledare 0708-993729
Gert Hansen Målvaktstränare gert.hansen@elfsborg.se 0702-333856
Magnus Hellman Driessen Fystränare U-truppen (U21-U19) magnushd@elfsborg.se 0705-147610
Dan Fransson Sport Scientist / Fystränare dan.fransson@elfsborg.se
Lars Göthfelt Fysioterapeut lars.gothfelt@elfsborg.se
Stefan Ågren Materialförvaltare material@elfsborg.se 0706-820081
Reima Haukka Materialförvaltare reima.haukka@elfsborg.se 0709-709553
 
NamnBefattningE-postMobil
Tony Lundqvist Sportchef Ungdom tony.lundqvist@elfsborg.se 0705-166338
Kjell Antonsson Ungdomsansvarig kjell.antonsson@elfsborg.se 0709-284201
Dan-Inge Lövhage Materialansvarig ungdomssektionen 0705-512838
Jannik Winter U14 Tränare 0736-64 83 29
Joakim Alexandersson U14 Tränare 0725-79 15 30
Blerim Goq U14 Lagledare 0739-240847
Robert Gustafsson P14 Tränare 0721-822681
Rasmus Norinder P14 Tränare 0721-871747
Fidajm Elezaj P14 Tränare 0707-96 24 02
Viktor Gustafsson P14 Tränare 0703-89 89 34
David Bengtsson P14 Målvaktstränare 0766-346483
Daniel Axelsson P12 Tränare 0705-119393
Dennis Poletar P12 Tränare 0762-096827
Oliver Snygg P12 Tränare 0735-00 48 76
Fredrik Lövhage P12 Tränare 0705-783141
Martin Rahm P12 Lagledare 0702-086768
Joakim Andersson P12 Lagledare 0707-27 28 99
Jonas Ericsson P12 Lagledare 0700–46 60 65
Ulf Helge P12 Lagledare 0702-60 29 21
Patrik Lövhage P10 Tränare 0703-644388
Pontus Fahlström P10 Tränare 0703-632782
Pavel Aso Omar P10 Tränare 0739-978849
Emir Softic P10 Lagledare 0702-55 69 73
Joakim Åhman P8 FS Tränare 0734-43 43 56
Oscar Bjuvemyr P8 Tränare 0734-14 98 97
Annika Johansson F8 Tränare 0733-84 03 52
 
NamnBefattningE-postMobil
Catalina Bruna Medieansvarig catalina@elfsborg.se 033-4005109
Karl Åkerström Media karl@elfsborg.se 0735-18 02 85
Joakim Johansson Skribent Elitlag/Ungdom
Mikael Häggström Skribent, statistik mhkonsult@telia.com
Jörgen Jarnberger Fotograf jorgen.jarnberger@elfsborg.se 0705-824065
Michael Westergren TV7 Produktion Webb-TV, TV-produktion tv7@tv7produktion.se
 
FREE Music Download at Free Music Downloads Website

Nyheter A-laget

25 jul, 16
Debutanternas afton när Elfsborg slog Östersund
En allsvensk debutant från start i form av Rasmus Rosenqvist. En debutant i Elfsborg och allsvenskan i form av Issam Jebali som hoppade in. Resultatet blev en lyckad kväll med tropikvärme och skönspel, seger till IFE med 3–1 efter två mål av Viktor Claesson och ett av Viktor Prodell.
Läs mer...
 

24 jul, 16
Inför Elfsborg–Östersund: truppen, kommentarer mm.
Andra raka hemmamatchen! Denna gång är det allsvenska nykomlingen Östersunds FK som gästar Borås Arena, och mycket tyder på en underhållande, spännande och välspelad match mellan två skickliga lag. Läs, lyssna och se hur förutsättningarna är inför matchen!
Läs mer...
 
24 jul, 16
Norrlandsbesök
Årets nykomling Östersunds FK är den 63:e föreningen att pröva på spel i allsvenskan. Därför finns följaktligen inga gamla matcher mot denna förening att redovisa. Veckans historik handlar därför om andra Norrlandsbesök i allsvenskan.
Läs mer...
 
22 jul, 16
Full fart på Jebali
Issam Jebali har inte ens varit Elfsborgspelare i en vecka än, men redan nu har nyförvärvet hunnit göra starka intryck på sin nya omgivning. Huvudpersonen själv, som kan debutera på måndag mot Östersund, är mer än nöjd med sin nuvarande tillvaro.
Läs mer...
 
21 jul, 16
Hård träning i värmen
Med fyra dagar kvar till den viktiga hemmamatchen tillika första matchen någonsin mot Östersunds FK tränar Elfsborgs A–trupp på hårt. Se ett fullpackat bildspel från torsdagens förmiddagsträning på Borås Arena inne i artikeln.
Läs mer...
 
21 jul, 16
IF Elfsborg - IFK Göteborg
Första matchen på Borås Arena efter EM-uppehållet väntade när IF Elfsborg och IFK Göteborg möttes inför storpublik.
Läs mer...
 

Övriga nyheter

24 jul, 16
Historiskt möte mellan kvinnliga fotbollssupportrar
Helgen den 18–19 juni skedde ett historiskt möte i Malmö då 32 kvinnliga fotbollssupportrar från åtta olika klubbar träffades för att utbyta erfarenheter och samtala om supporterskap och kvinnors roll i den mansdominerade supporterkulturen. IF Elfsborg representerades av Gulsvarta Systrar (GSS), supporterfraktionen för kvinnor inom Guliganerna.
Läs mer...
 
23 jul, 16
Gothia Cup: Guld och silver till IFE!
Det dröjde länge och väl, men till slut slog Marokhy Ndione till och frälste Elfsborg i elitklassen Gothia Tipselit Trophy. Segersiffrorna i finalen mot Helsingborgs IF skrevs till 1–0. Även Elfsborgs P15 spelade final under lördagen, men efter en heroisk insats fick man tyvärr se sig besegrade mot ASIOP Apacinti från Indonesien. En fantastisk turneringsinsats ändå!
Läs mer...
 
22 jul, 16
Två finaler i Gothia Cup på lördagen
Efter urstarka insatser kan IF Elfsborg stoltsera med två lag i final när Gothia Cup ska avgöras på lördagen.
Läs mer...
 
20 jul, 16
Starka resultat i Gothia Cup
IF Elfsborgs fyra lag i Gothia Cup har gått riktigt bra. De första gruppspelen har nu avslutats och det ser mycket bra ut för fortsättningen.
Läs mer...
 
17 jul, 16
Fyra Elfsborgslag i Gothia Cup
Gothia Cup startar återigen och denna gång kommer IF Elfsborg ställa upp med fyra lag. Ålderskategorierna är P12, P14, P15 och U17.
Läs mer...
 
14 jul, 16
Vila i frid Jan Öjler
Den välkända musikern Jan Öjler har gått bort, 70 år gammal. I Elfsborgskretsar är Jan Öjlers kultförklarade efter skivan med fyra Elfsborgslåtar som släpptes 1977 och glatt många genom åren.  
Läs mer...
 
 
1904, den 26 juni bildades IF Elfsborg av 19 pojkar i övre tonåren. Föreningens namn var då "Borås Fotbollslag". 1906 blev föreningen medlem i Riksidrottsförbundet och namnet ändrades samtidigt till IF Elfsborg.
Annons
Annons
Annons
Annons