Vi tillsammans
IF Elfsborg vs. Gefle IF
19/06 kl. 19:00
Annons
 
 
Matchreferat

Lasse Nilsson straffade GAIS – två gånger om. I matchen mot GAIS på Gamla Ullevi på fredagskvällen var det två ingredienser som gav IF Elfsborg tre poäng och den första bortasegern: 100% utdelning från straffpunkten och ett enormt defensivt arbete.

– Jag är väldigt nöjd med vår första halvlek, i andra spelar vi mer på resultat och vill väldigt gärna ha vår första bortaseger så det kanske blev lite väl mycket fokus på det. Men i slutänden handlar det om att vinna matchen och det gör vi idag, sa Magnus Haglund på den efterföljande presskonferensen.


Bortamatch mot GAIS, Göteborgs för närvarande bästa lag, blev inte samma klang och jubelföreställning som hemma mot Malmö FF i förra veckan – men det gör detsamma. IF Elfsborg kontrollerade matchen, spelade bländande under perioder och lyckades mota bort GAIS effektivt och rättvist.

IF Elfsborg tog tag i taktpinnen direkt. Efter bara ett par minuters spel fick Niklas ”Duracellkaninen” Hult bollen och fixade Elfsborgs första halvchans. Motivationen från start var det således inget fel på. Och när Anders Svensson fick in bollen i mål från snäv vinkel på hörna efter 4 minuters spel visste jublet från de tillresta 200-300 guliganerna inga gränser. Men, det fanns ett men. Anders var offside. Guliganerna behövde dock inte vänta länge förrän det var dags för nytt jubel, den här gången var det befogat. Ett par minuter senare pekade nämligen domare Jonas Eriksson på GAIS straffpunkt, helt rättvist efter att Johan Larsson blivit fälld. Lasse Nilsson lade upp bollen utan att tveka, stegade fram mot bollen och satte den kyligt vid vänstra stolpen och 0-1 var ett faktum. IF Elfsborg hade fått en smakstart.

Halvchanser följde efter målet och det var Elfsborg för hela slanten. 0-8 i avslut efter första halvlek var statistik som gav en bra bild över matchen så långt. Ante Covic hade inte mycket att göra och det berodde mycket på storspel av herrarna Mobaeck och Augustsson. Den defensiva insatsen var utan att överdriva nyckeln till dagens tre poäng.

Halvleken fortgick men trots ett visst tryck från Elfsborg infann sig inte de där riktigt klara chanserna och 0-1 stod sig...ända till den 39 minuten. Då pekade domare Eriksson återigen på GAIS straffpunkt. En viss hemmapublik blev vild av raseri, och visst, neddragningen av Hult var kanske inte lika tydlig som fällningen av Larsson vid första straffen men en neddragning är en neddragning. Och det är domaren som dömer. Återigen stegade Lasse Nilsson fram för att skjuta in bollen och återigen satte han den kyligt vid samma vänstra stolpe. 0-2 på resultattavlan och en skön arbetssituation för bortalaget.

Andra halvlek blev aningen jämnare. GAIS kom ut från paus med pondus och ett helt annat driv i passningsspelet. I den 48 minuten hade Wanderson ett kanonskott strax utanför och en stund senare lyckades samma Wanderson få bollen över mål på en chans som egentligen bara var att peta in. Elfsborg hade turen på sin sida.

Stefan Ishizaki byttes in och gav tändvätska till Elfsborg. Efter smörpass av Johan Larsson snett inåt bakåt kunde Ishi bara sätta foten till för att forcera in den, men bollen gick retfullt utanför. Elfsborg var inne i en bra period och såväl Larsson som Hult och Ishizaki var sugna på fler mål. Men bollen ville inte in. Istället kom GAIS tillbaka och återigen var det livsfarlige Wanderson som höjde pulsen i det gulsvarta lägret. Hans frispark i den 74 minuten var andra halvlekens bästa chans.

De sista 10 minuterna blev någon form av tok-fotboll där GAIS pressade på med en enorm offensiv samtidigt som Elfsborg fick kollektiv mjölksyra, virr-varr i försvaret, Hult fick kramp, Larsson orkade knappt stå upp och felpassen avlöste varandra. Men på något underligt sätt fick GAIS inte in bollen och det var med blotta förskräckelsen som 0-2 stod sig ända till den 94 minuten då domaren äntligen blåste av matchen.

Årets första bortaseger är ett faktum och det känns precis så skönt som det ska kännas. Nu fortsätter vi på den inslagna vägen. Nästa gång gäller Norrköping på Borås Arena. Vi ses där.




Inför GAIS vs. IF Elfsborg
Tre spelare - tre frågor ... Läs mer...
7 dagar kvar: Sammanfattning från årets upptaktsträff ... Läs mer...
Oavgjort i försäsongens sista match ... Läs mer...
Matchreferat IF Elfsborg - GAIS ... Läs mer...
3-1 vinsten räckte inte för avancemang ... Läs mer...


Senaste nytt

Allsvenskans äldsta förening på besök... Läs mer
Supporterinformation Malmö FF – IF Elfsborg ... Läs mer
Regerande mästare vann supporterturnering igen ... Läs mer
U16: vann borta trots utvisning... Läs mer
U19: vände och vann mot Gais... Läs mer

Annons

Nyheter A-laget

14 jun, 13
Sebastian Holmén: Det hade varit riktigt kul att spela i Allsvenskan med brorsan.
Varje säsong brukar alltid innehålla ett eller flera gulsvarta genombrott. Unga spelare som får chansen - och tar den. Elfsborg.se har pratat med en av de spelare som mycket väl kan stå för ett sådant genombrott i år - mittbacken Sebastian Holmén.
Läs mer...
 

06 jun, 13
Preliminära datum omgång 19-30 (ej omgång 29)
Nu har datum för i princip hela allsvenskan 2013 fastställts. Här får ni en föraning om hur det kommer att se ut. OBS: Vissa av matcherna kan komma att flyttas beroende på hur det går för Elfsborg i Europaspelet.
Läs mer...
 
04 jun, 13
Inför Champions League 2013/14
Måndagen efter midsommar sker första lottningen till Champions League-kvalet. Allt mer har klarnat kring vem som kan tänkas bli Elfsborgs motståndare. Statistiker Mikael Häggström benar ut förutsättningarna.
Läs mer...
 
01 jun, 13
BK Häcken - IF Elfsborg
Det hade blivit dags för match på Rambergsvallen där fjolårets tvåor väntade på att välkomna förra årets mästare. Det blev en regnig tillställning där Anders Svensson firade sin 300e allsvenska match med en vinst efter att Tom Söderberg gjort ännu ett mål på en hörna.
Läs mer...
 
31 maj, 13
Inför BK Häcken: Truppen, kommentarer mm.
6-0 hemma mot Brommapojkarna och 3-0 borta mot Syrianska. Såväl IF Elfsborg som BK Häcken kommer från finfina prestationer i omgång 10. Blir det ytterligare en målfest i lördagens möte? Här har ni förutsättningarna!
Läs mer...
 
30 maj, 13
Knappt övertag på Rambergsvallen
Det är snart dags för ny match och fjolårets tvåa BK Häcken väntar borta på Rambergsvallen. Statistiker Mikael Häggström berättar bland annat om de tio allsvenska möten som skett på Hisingen så här långt.
Läs mer...
 

Övriga nyheter

17 jun, 13
Glöm inte medlemskortet när du besöker elfsborgshaket Joe's i Stockholm!
Brukar du besöka Joe's Sportsbar på Vasagatan i Stockholm för att titta på Elfsborg tillsammans med gulsvarta fränder? Glöm då för allt i världen inte att ta med ditt medlemskort - särskilda mat- och dryckerbjudanden finns nämligen för den som är medlem i IF Elfsborg.
Läs mer...
 
14 jun, 13
KRÖNIKA: Alla ska spela boll!
I veckans krönika gör Gunnar Fägersten Novik en djupdykning i vad som egentligen kännetecknar och utmärker Elfsborgs fotbollsfilosofi.
Läs mer...
 
13 jun, 13
Inbiten Elfsborgare jubilerade
Det finns inbitna supportrar och sedan finns det Bertil Lindh, mannen som firade femhundra raka seriematcher mot BP. Elfsborg.se ringde upp Trollhättebon som inte tvekar att åka 10 mil enkel väg för att se di Gule spela match.
Läs mer...
 
12 jun, 13
U17: oavgjort avslut på vårsäsongen
U17 avslutade vårsäsongen med en oavgjord match hemma på Borås Arena 2. GAIS stod för motståndet och matchen slutade mållös. Nu laddar killarna om och siktar mot Gothia Cup direkt efter uppehållet.
Läs mer...
 
12 jun, 13
Kvalet till Champions League skapar positivt merarbete för IF Elfsborgs marknadsavdelning
Det är inte bara på fotbollsplanen som IF Elfsborg visat framfötterna de senaste åren, även på kansliet har man skapat resultat som givit eko i fotbollssverige, bland annat har IF Elfsborg idag sponsorintäkter som få allsvenska konkurrenter kan mäta sig med. Elfsborg.se tog sig ett snack med en av medarbetarna på marknadssidan - Robert Hedin.
Läs mer...
 
11 jun, 13
Fem mål, fem målskyttar i U21-seger
För de som ville ladda upp inför Sveriges landskamp bjöd Elfsborgs U21 på god fotbollsunderhållning på tisdagseftermiddagen. Gästande Gefle besegrades med 5-0 efter mål från fem olika målskyttar.
Läs mer...
 
 
1904, den 26 juni bildades IF Elfsborg av 19 pojkar i övre tonåren. Föreningens namn var då "Borås Fotbollslag". 1906 blev föreningen medlem i Riksidrottsförbundet och namnet ändrades samtidigt till IF Elfsborg.
Annons
Annons
Annons
Annons