Vi tillsammans
IF Elfsborg vs. Brommapojkarna
23/05 kl. 19:00
Annons
 
 
Matchreferat

Ok, vi kan konstatera en sak. Det IF Elfsborg vi får uppleva 2011 spelar inte alltid skönspel., måste inte briljera, kan göra misstag men – de utnyttjar sina chanser (även när klockan tickat över 80 minuter). När 93 minuter var avklarade i söndagens match mot Örebro stod det 3-0 och Elfsborg hade knipit sex poäng på en vecka mot Närke-laget. Och dessutom, Anders Svensson fick göra sitt första mål för året, spiken i kistan i den 91 minuten och kanske matchens snyggaste. Grattis och tack Anders.


Nej, vi ska inte hymla, det var ingen stormatch IF Elfsborg bjöd på idag. Örebro ställde till det för oss med sin höga press, det gjordes en del misstag och det blev nästan fullt krig, bokstavligt talat, emellanåt. Men vad gör det... Eftersmaken efter 3-0, med ett kämpande, krigande, ja ibland till och med oschysst, Örebro i hasorna är söt, god och underbar. IF Elfsborg gav oss en resultatrepris från matchen för en vecka sedan, de satte tre mål och utnyttjade sina chanser (det kunde blivit fler mål). Det gjorde inte Örebro (ribbträffen i början av andra var närmast). Med det konstaterat blev det tre poäng till oss. Det blev delad serieledning för stunden (det är ju där uppe vi ska vara, eller hur?). Och det blev en härlig inledning av den andra hälften av Allsvenskan.

Målskyttet inleddes i den 24 minuten och det var mannen med nummer 24 på ryggen som låg bakom hela härligheten. Stefan Ishizaki hade haft några okej chanser redan innan. Nu drev han ensam förbi två försvarare i offensivt straffområde, kom ut till den förlängda mållinjen och slog bollen snett inåt bakåt. Där stod ingen...förutom en Örebroare. Och det gick ju lika bra för bollen vallades på den svartvita spelaren och in i mål till 1-0 som rättvist hackades in på resultattavlan. Resten av första halvlek var IF Elfsborgs även om de riktigt klara chanserna och fler mål uteblev.

Om första halvlek var kul att se på blev första hälften av andra dock ett sömnpiller. Spelet förlades på mitten och det blev ett ställningskrig utan någon vinnare. Det resulterade snarare i stor frustration och till slut brast det. Andreas Klarström gick in i en brytning i den 70 minuten och fick med sig bollen, domaren däremot tyckte att Klarström gick med dobbarna före och delade ut varning. Klarström höll inte med och det gjorde inte resterande Elfsborg heller. En hetsk diskussion utbröt, knytnävar hängde löst både hos Lasse Nilsson och Örebros Magnus Kihlberg vilket tillslut gjorde att alla tre fick varning. Minuten senare fick dessutom Örebros Bedoya gult kort då känslorna fortfarande inte lagt sig. Bedoya blev förresten utvisad efter ytterligare ett gult mot slutet av matchen.

Allt detta rabalder med 20 minuter kvar på klockan blev till tändvätska för framför allt IF Elfsborg. Vi fick ordning på passningsspelet och kunde komma till på kanterna. I den 84 minuten gav det utdelning. Stefan Ishizaki kom precis som vid första målet fri på kortsidan. Han drog ett par Örebro-försvarare, riktigt läckert, tills han slutligen fick in bollen till Oscar Hiljemark, även han riktigt bra idag, som kunde raka in den över mållinjen rakt på en ÖSK-försvarare som stod för långt in i mål. Det var en kort stund oklart om bollen verkligen var inne, men när Andreas Augustsson formligen tryckte in returen i nättaket kunde alla jubla över ett oerhört vackert 2-0-mål, som Hiljemark till sist noterades för, helt korrekt.

Om matchen i sin helhet var ganska fri från skönspel och snarare handlade om att kriga till sig chanser (Örebro försvarade sig skyhögt och pressade ofta Elfsborg till misstag) så glömdes allt det och även de där sömniga minuterna i andra halvlek bort i den 91 minuten. Då kom nämligen IF Elfsborgs 3-0 och resultatet var spikat, folk pustade ut och jublet visste inga gränser. Men inte nog med det. Målskytten hette Anders Svensson, och det var hans första mål i år. Svensson tog en egen löpning och fick fri gata, rundade enkelt en försvarare och kunde ensam rulla in bollen mot bortre stolpen. Vackert. Viktigt. Välkommet. Tack och grattis Anders.

Tack för idag IF Elfsborg och alla elfsborgare. På torsdag ska vi vinna borta mot Süduva i Litauen. Men det är en helt annan historia.

 

Matchens lirare 1: Niklas Hult. Undrar hur man tänker som ÖSK:are när Hult får bollen? "Ska jag fälla honom eller ska jag gå upp och sätta mig på läktaren och njuta som alla de andra"

Matchens lirare 2: Stefan Ishizaki. Lekte med hela ÖSK:s mittfält och mittförsvar i första halvlek. Ordnade 1-0 helt på egen hand och lade grunden till 2-0 med snygg soloräd.

Matchens arvtagare: Oscar Hiljemark. När Anders Svensson lägger skorna på hyllan någon gång i framtiden har vi redan en ny Anders som tar vid. Känns tryggt att kunna konstatera.

 

Niklas Arvidsson




Inför IF Elfsborg vs. Örebro SK
Inför Brommapojkarna: Truppen, kommentarer mm. ... Läs mer...
Matchreferat Helsingborgs IF - IF Elfsborg ... Läs mer...
Matchreferat IFK Norrköping - IF Elfsborg ... Läs mer...
Stuhr-Ellegaard och Ishizaki borta i cirka två veckor ... Läs mer...
Matchreferat IF Elfsborg - Mjällby AIF ... Läs mer...


Senaste nytt

Jon Jönsson borta från spel i en till två veckor... Läs mer
Köp andelsspel idag och se matchen mot BP till rabatterat... Läs mer
Fjärde allsvenska mötet mot BP i Borås... Läs mer
Matchreferat Helsingborgs IF - IF Elfsborg... Läs mer
U17 tvåa i Nederländerna... Läs mer

Annons

Nyheter A-laget

19 maj, 13
Datum fastställda allsvenskans omgångar 15-18
Datum har nu fastställs för Elfsborgs matcher i allsvenskans omgångar 15-18.
Läs mer...
 

19 maj, 13
Inför Helsingborgs IF: Truppen, kommentarer mm.
 En av årets svåraste bortamatcher står på tur då formstarka Elfsborg reser till Skåne för match mot än mer formstarka Helsingborg. Blir det femte raka segern för eleganterna? Här har ni förutsättningarna!
Läs mer...
 
18 maj, 13
Många fina matcher på Olympia
En tuff bortamatch väntar mot Helsingborg på måndag. Statistiker Häggström har sammanställt historiken kring matcherna på Olympia.
Läs mer...
 
17 maj, 13
Uppdatering på skadefronten
Elfsborg.se kikade förbi fredagens träning och kollade snabbt upp skadeläget med sjukgymnasterna Andblad och Malby som berättade hur det ser ut inför veckan som kommer.
Läs mer...
 
10 maj, 13
IFK Norrköping - IF Elfsborg
Förra året slutade matchen på Nya Parken med en 2-1 seger för Norrköping efter bland annat ett självmål från Elfsborg. I allsvenskans åttonde omgång 2013 blev det ombytta roller. Elfsborg vände och vann 2-1 efter att Marcus Rohdén kvitterat och hemmalaget fått in en boll i eget mål.
Läs mer...
 
09 maj, 13
Inför IFK Norrköping: Truppen, kommentarer, videoklipp mm.
Tre vinster, tre förluster och ett kryss. IFK Norrköping har blandat och gett under allsvenskans inledande sju omgångar. Nu verkar dock östgötarna vara på gång efter att ha besegrat BK Häcken på Nya Parken följt av en imponerande poäng i den svåra bortamatchen mot Malmö FF. Även Elfsborg kommer till spel efter imponerande insatser och man är nu uppe i tre raka segrar. Förlängs segersviten på fredag? Här har ni förutsättningarna!
Läs mer...
 

Övriga nyheter

20 maj, 13
Proffsdrömmen kör igång på TV ikväll
Ikväll drar TV4 Sports satsning Proffsdrömmen igång på tv. Lagom tills A-laget spelat klart sin match i Helsingborg är det dags att byta kanal och kolla in när jakten börjar efter Elfsborgs nästa talang.Alltså: Proffsdrömmen, avsnitt 1, på TV4 Sport måndag kväll kl. 21:00-21:30. Missar du avsnittet går det i repris den 24/5.
Läs mer...
 
19 maj, 13
Söndagsresultat från Nederländerna
Elfsborgs U17- och U19-lag fortsatte under söndagen att spela turneringar i Nederländerna, en dag med lite blandade resultat.
Läs mer...
 
18 maj, 13
Lördagsresultat från Nederländerna
Elfsborgs U17- och U19-lag har spelat två matcher vardera under lördagen i Nederländerna där U17 fick en flygande start.
Läs mer...
 
17 maj, 13
Christoffer Zettergren vann Sponsorgolfen 2013
Det blev en perfekt golfdag när IF Elfsborg på torsdagen anordnade den årliga Sponsorgolfen på Borås Golfklubb.
Läs mer...
 
17 maj, 13
Två av elitlagen i Nederländerna på klassisk turnering
Elfsborgs U17- och U19-lag befinner sig just nu i Ruurlo, Nederländerna, för de årliga träningsläger som lagen brukar spela. I år är dessutom Elfsborg regerande mästare i Karel Stegeman-turneringen och har en titel att försvara.
Läs mer...
 
15 maj, 13
Proffsdrömmen på match mot Hestrafors
På tisdagskvällen var det dags för de resterande killarna i Proffsdrömmen att visa sina förmågor i en riktig matchsituation. Motståndet stod Hestrafors IF för och det blev en trevlig kväll för alla inblandade på Bollevi.
Läs mer...
 
 
1904, den 26 juni bildades IF Elfsborg av 19 pojkar i övre tonåren. Föreningens namn var då "Borås Fotbollslag". 1906 blev föreningen medlem i Riksidrottsförbundet och namnet ändrades samtidigt till IF Elfsborg.
Annons
Annons
Annons
Annons