Vi tillsammans
IF Elfsborg vs. Brommapojkarna
23/05 kl. 19:00
Annons
 
Elitlagen
P12 vann GULD i Gothia Cup
2012-07-20 18:04

Elfsborgs P12 gick obesegrade genom hela turneringen. Efter flera fina insatser stod man till slut som segrare i Gothia Cup 2012.



Vägen fram till guld:

Gruppspel

Elfsborgs P12 - Tullinge TP 2  4-2
Elfsborgs P12 - BV Werther 1 (Tyskland)  6-2
Elfsborgs P12 - Antony Sport Football 2 (Frankrike)  7-0


Elfsborgs P12 vidare som gruppetta på maximala 9 poäng.

 

Slutspel

1/16 final: IF Elfsborg P12 - IFK Stocksund 1  2-1 (eft. straffar)

1/8 final: IF Elfsborg P12 - GAIS  3-2

Kvartsfinal: IF Elfsborg P12 - PACES (Palestina)  3-0

Semifinal:  IF Elfsborg P12 - Brommapojkarna 1  2-1 (eft. straffar)

Final: IF Elfsborg P12 - Efthymiades FA (Cypern)  3-2


 

 

 

 

 

 

 


P12:s tränare Fredrik Lövhage:

- Vi hamnade i en tuff grupp med flera bra lag. Killarna gjorde flera strålande matcher och vi vann till slut gruppen. Sedan rullade det bara på. Det var flera jämna matcher och två fick ju avgöras på straffar. Finalen var jämn men vi fick en drömstart och gjorde mål efter bara knappt två minuter. Sedan kvitterade de till 1-1 och det stod sig den första halvleken ut. I den andra så fick vi också en drömstart och gjorde 2-1 efter bara en minut. Fem minuter senare ökade vi på till 3-1. Sedan kunde de reducera en bit in andra till 3-2. De skapade några chanser i slutet men vi stod upp väl och spelade ett mycket bra försvarsspel. Vi är väldigt nöjda och stolta över killarna. De har verkligen gjort en kanonturnering.

 

Laget: 30. Melwin Schultz  3. Noah Svensson  4. Carl Waldenström  7. Ludvig Löngårdh  8. Joel Wiktorsson   9. Max Erixon  10. John Assi  11. Gustav Apelqvist  12. Adam Stenlund  14. Elliot Sköld  15. Kasper Blom  16. Sebastian Norberg


Tränare: Fredrik Lövhage, Rasmus Norinder 
Lagledare: Mattias Blom










Elfsborgs lagkapten Max Erixon lyfter bucklan





Vi gratulerar Elfsborgs P12 till guldet i Gothia Cup 2012!

 



Christoffer Ekengren

 

Senaste nytt

Jon Jönsson borta från spel i en till två veckor... Läs mer
Köp andelsspel idag och se matchen mot BP till rabatterat... Läs mer
Fjärde allsvenska mötet mot BP i Borås... Läs mer
Matchreferat Helsingborgs IF - IF Elfsborg... Läs mer
U17 tvåa i Nederländerna... Läs mer


Nyheter A-laget

19 maj, 13
Datum fastställda allsvenskans omgångar 15-18
Datum har nu fastställs för Elfsborgs matcher i allsvenskans omgångar 15-18.
Läs mer...
 

19 maj, 13
Inför Helsingborgs IF: Truppen, kommentarer mm.
 En av årets svåraste bortamatcher står på tur då formstarka Elfsborg reser till Skåne för match mot än mer formstarka Helsingborg. Blir det femte raka segern för eleganterna? Här har ni förutsättningarna!
Läs mer...
 
18 maj, 13
Många fina matcher på Olympia
En tuff bortamatch väntar mot Helsingborg på måndag. Statistiker Häggström har sammanställt historiken kring matcherna på Olympia.
Läs mer...
 
17 maj, 13
Uppdatering på skadefronten
Elfsborg.se kikade förbi fredagens träning och kollade snabbt upp skadeläget med sjukgymnasterna Andblad och Malby som berättade hur det ser ut inför veckan som kommer.
Läs mer...
 
10 maj, 13
IFK Norrköping - IF Elfsborg
Förra året slutade matchen på Nya Parken med en 2-1 seger för Norrköping efter bland annat ett självmål från Elfsborg. I allsvenskans åttonde omgång 2013 blev det ombytta roller. Elfsborg vände och vann 2-1 efter att Marcus Rohdén kvitterat och hemmalaget fått in en boll i eget mål.
Läs mer...
 
09 maj, 13
Inför IFK Norrköping: Truppen, kommentarer, videoklipp mm.
Tre vinster, tre förluster och ett kryss. IFK Norrköping har blandat och gett under allsvenskans inledande sju omgångar. Nu verkar dock östgötarna vara på gång efter att ha besegrat BK Häcken på Nya Parken följt av en imponerande poäng i den svåra bortamatchen mot Malmö FF. Även Elfsborg kommer till spel efter imponerande insatser och man är nu uppe i tre raka segrar. Förlängs segersviten på fredag? Här har ni förutsättningarna!
Läs mer...
 

Övriga nyheter

20 maj, 13
Proffsdrömmen kör igång på TV ikväll
Ikväll drar TV4 Sports satsning Proffsdrömmen igång på tv. Lagom tills A-laget spelat klart sin match i Helsingborg är det dags att byta kanal och kolla in när jakten börjar efter Elfsborgs nästa talang.Alltså: Proffsdrömmen, avsnitt 1, på TV4 Sport måndag kväll kl. 21:00-21:30. Missar du avsnittet går det i repris den 24/5.
Läs mer...
 
19 maj, 13
Söndagsresultat från Nederländerna
Elfsborgs U17- och U19-lag fortsatte under söndagen att spela turneringar i Nederländerna, en dag med lite blandade resultat.
Läs mer...
 
18 maj, 13
Lördagsresultat från Nederländerna
Elfsborgs U17- och U19-lag har spelat två matcher vardera under lördagen i Nederländerna där U17 fick en flygande start.
Läs mer...
 
17 maj, 13
Christoffer Zettergren vann Sponsorgolfen 2013
Det blev en perfekt golfdag när IF Elfsborg på torsdagen anordnade den årliga Sponsorgolfen på Borås Golfklubb.
Läs mer...
 
17 maj, 13
Två av elitlagen i Nederländerna på klassisk turnering
Elfsborgs U17- och U19-lag befinner sig just nu i Ruurlo, Nederländerna, för de årliga träningsläger som lagen brukar spela. I år är dessutom Elfsborg regerande mästare i Karel Stegeman-turneringen och har en titel att försvara.
Läs mer...
 
15 maj, 13
Proffsdrömmen på match mot Hestrafors
På tisdagskvällen var det dags för de resterande killarna i Proffsdrömmen att visa sina förmågor i en riktig matchsituation. Motståndet stod Hestrafors IF för och det blev en trevlig kväll för alla inblandade på Bollevi.
Läs mer...
 
 
1904, den 26 juni bildades IF Elfsborg av 19 pojkar i övre tonåren. Föreningens namn var då "Borås Fotbollslag". 1906 blev föreningen medlem i Riksidrottsförbundet och namnet ändrades samtidigt till IF Elfsborg.
Annons
Annons
Annons
Annons