Vi tillsammans
IF Elfsborg vs. Gefle IF
19/06 kl. 19:00
Annons
 
Elitlagen
U17 klara för final
2012-10-20 12:36


Philip Olofsson (nummer 16) gratuleras av glada lagkamrater efter sitt 1-0 mål.

Det blev en fantastisk semifinal på Borås Arena denna förmiddag mellan Elfsborgs U17 och Hammarby. Efter en jämn första halvlek så kunde Elfsborg definitivt avgöra matchen i den andra. Matchen slutade till slut 4-1 och man är nu för andra året i rad klara för final.



Matchen började lite nervöst där bägge lagen kände lite på varandra. Det var tuff kamp och man märkte att båda lagen var rädda för att släppa in det första målet. Efter hand så kom Elfsborg mer och mer in i matchen och tog över spelet. Nu spelade killarna riktigt bra och skapade flera fina målchanser. I mitten av den första halvleken kom också det viktiga ledningsmålet, vilket självklart skapade vilt jubel hos de gulsvarta. Hammarby stod upp bra, men det ska tilläggas att det var Elfsborg som skapade målchanserna. 1-0 stod sig alltjämt halvleken ut.

- Vi spelade bra och kontrollerat i den första halvleken. 1-0 efter den första halvleken var i underkant. Det kändes därför inte alls lugnt att endast leda med ett mål i paus, säger U17:s tränare Tony Lundqvist.


I den andra halvleken fick Elfsborg igång spelet rejält. Redan efter bara några minuter kom även 2-0. Trots att man endast ledde med två mål så kändes matchen i stort sätt avgjord. Hammarby kändes tagna och man såg inte den gnista som krävs för att lyckas besegra detta U17-lag. Elfsborg spelade stundtals ut stockholmarna som inte hade mycket att sätta emot. I mitten av den andra halvleken så gjorde man även 3-0 och Hammarby var nu ett slaget lag. Med kvarten kvar av matchen kom också 4-0 och man gick nu mot en mycket stabil seger. Hammarby gjorde inte på något sätt en dålig match, men Elfsborg visade att man för tillfället är ruggigt starka och i stort sätt oslagbara. Med bara minuterna kvar fick Hammarby in reduceringen till 4-1, men närmare än så kom de inte. Elfsborg vann matchen med 4-1 och är nu klara för final.

Tony Lundqvist igen:
- Detta var en fantastisk match. Allt jobb som vi har lagt ner gav resultat. Vi spelar tajt och ligger hela tiden rätt. Det känns verkligen hur bra som helst just nu. Vi är väldigt stolta över killarna.



Det är fantastiskt roligt att se detta U17. Killarna har gjort en fantastisk säsong och laget har en ljus framtid framför sig. Det är andra året i rad som Elfsborgs U17-lag lyckas nå finalen. Förra året stod man dessutom som segrare, så det ska bli väldigt intressant att se om de även i år lyckas gå hela vägen.
I finalen väntar nu antingen Malmö FF eller Brommapojkarna och detta avgörs under söndagen. Vinner Malmö så kommer finalen att spelas på Borås Arena och om Brommapojkarna vinner så kommer spelplatsen att lottas.



SEMIFINAL U17

Elfsborgs U17 - Hammarby IF FF  4-1 (1-0)
Elfsborgs mål: Alibek Aliev 2, Rasmus Johansson, Philip Olofsson


Elfsborgs lag:

Niclas Hedström, Kardo Sarchel Aso Omar, Viktor Nilsson, Hannes Ahlqvist, Rasmus Rosenqvist, Jamy Makindu, Rasmus Johansson, Eric Nilsson, Philip Olofsson, Arber Zeneli, Viktor Gustafsson, Mohamud Guyo, Alibek Aliev, Ali Seboui, Sebastian Loyola Nydén, Markus Fröjd, Fidaim Elezaj

Tränare/Ledare: Tony Lundqvist, Tobias Linderoth, Jan Nilsson, Mikael Thonée






Christoffer Ekengren

 

Senaste nytt

Supporterinformation BK Häcken – IF Elfsborg... Läs mer
En dialog kring bland annat biljetter, service och supporterskap... Läs mer
Matchreferat IF Elfsborg - Brommapojkarna... Läs mer
Jubilerar med 500 matcher... Läs mer
Inför Brommapojkarna: Truppen, kommentarer mm.... Läs mer

Annons

Nyheter A-laget

22 maj, 13
Jon Jönsson borta från spel i en till två veckor
Jon Jönsson blir borta från spel i en till två veckor på grund av en liten muskelbristning i ljumsken.
Läs mer...
 

21 maj, 13
Fjärde allsvenska mötet mot BP i Borås
BP är ett väldigt ungt allsvenskt lag och det rödsvarta manskapet har endast besökt Borås Arena tre gånger tidigare. Resultaten från dessa möten samt en tankenöt skickas med i den här omgångens statistiska analys från Mikael Häggström.
Läs mer...
 
20 maj, 13
Helsingborgs IF - IF Elfsborg
Det var en på pappret tuff bortamatch och det skulle visa sig bli än tuffare med skador och sjukdomar på matchdagen och 1-0 i baken redan efter sex minuter. Även om Lasse Nilsson forcerade in en kvittering i första halvlek hjälpte det inte när Helsingborgs David Accam gjorde två under matchen.
Läs mer...
 
19 maj, 13
Datum fastställda allsvenskans omgångar 15-18
Datum har nu fastställs för Elfsborgs matcher i allsvenskans omgångar 15-18.
Läs mer...
 
19 maj, 13
Inför Helsingborgs IF: Truppen, kommentarer mm.
 En av årets svåraste bortamatcher står på tur då formstarka Elfsborg reser till Skåne för match mot än mer formstarka Helsingborg. Blir det femte raka segern för eleganterna? Här har ni förutsättningarna!
Läs mer...
 
18 maj, 13
Många fina matcher på Olympia
En tuff bortamatch väntar mot Helsingborg på måndag. Statistiker Häggström har sammanställt historiken kring matcherna på Olympia.
Läs mer...
 

Övriga nyheter

20 maj, 13
U17 tvåa i Nederländerna
Elfsborgs U17-lag visar att de håller hög internationell nivå. Under måndagen bärgades andraplatsen i den Nederländska turneringen.
Läs mer...
 
20 maj, 13
Proffsdrömmen kör igång på TV ikväll
Ikväll drar TV4 Sports satsning Proffsdrömmen igång på tv. Lagom tills A-laget spelat klart sin match i Helsingborg är det dags att byta kanal och kolla in när jakten börjar efter Elfsborgs nästa talang.Alltså: Proffsdrömmen, avsnitt 1, på TV4 Sport måndag kväll kl. 21:00-21:30. Missar du avsnittet går det i repris den 24/5.
Läs mer...
 
19 maj, 13
Söndagsresultat från Nederländerna
Elfsborgs U17- och U19-lag fortsatte under söndagen att spela turneringar i Nederländerna, en dag med lite blandade resultat.
Läs mer...
 
18 maj, 13
Lördagsresultat från Nederländerna
Elfsborgs U17- och U19-lag har spelat två matcher vardera under lördagen i Nederländerna där U17 fick en flygande start.
Läs mer...
 
17 maj, 13
Christoffer Zettergren vann Sponsorgolfen 2013
Det blev en perfekt golfdag när IF Elfsborg på torsdagen anordnade den årliga Sponsorgolfen på Borås Golfklubb.
Läs mer...
 
17 maj, 13
Två av elitlagen i Nederländerna på klassisk turnering
Elfsborgs U17- och U19-lag befinner sig just nu i Ruurlo, Nederländerna, för de årliga träningsläger som lagen brukar spela. I år är dessutom Elfsborg regerande mästare i Karel Stegeman-turneringen och har en titel att försvara.
Läs mer...
 
 
1904, den 26 juni bildades IF Elfsborg av 19 pojkar i övre tonåren. Föreningens namn var då "Borås Fotbollslag". 1906 blev föreningen medlem i Riksidrottsförbundet och namnet ändrades samtidigt till IF Elfsborg.
Annons
Annons
Annons