Vi tillsammans
IF Elfsborg vs. Gefle IF
19/06 kl. 19:00
Annons
 
Övrigt
Ut med det gamla, in med det nya
2012-06-02 12:20

 

Det råder febril aktivitet på Borås Arena trots EM-uppehållet. I samband med att allsvenskan pausat passar man på att byta ut det fyra år gamla konstgräset mot den senaste generationens matta.

 

Senaste bytet skedde alltså 2008 och nu är det dags igen. Arbetet inleddes redan under veckan som gått genom att granulaten, de små plastkulorna som ligger mellan stråna, sugits upp. Dessa kommer sedan att återanvändas och läggas ut i den nya mattan när man väl hunnit få konstgräset på plats.

 

Under fredags eftermiddagen hade man hunnit ungefär halvvägs med arbetet att rulla upp den gamla mattan. De fyra meter breda våderna rullas upp på en vals och när hela den gamla mattan har lyfts bort inleds så processen med att placera ut det nya konstgräset.

 

Björn Bördin, Elfsborgs säkerhets- och arenaansvarige berättar mer:

– Eftersom Elfsborg inte är ensamma om att bruka arenan står Borås Arena AB med Roger Hedlund i spetsen, bakom arbetet. Man har kontrakterat en entreprenör som sköter hela arbetet, från att ta upp den gamla mattan till att lägga ut den nya och kontrollera den.

 

Blir det någon skillnad då, mellan det gamla och det nya?

– Absolut, detta är den nyaste sortens konstgräs och tekniken har gått framåt sedan senaste bytet. Förut kunde man bara väva åt ett håll vilket innebar att stråna hade en tendens att luta lite mer åt ett håll. Nu väver man på ett nytt sätt vilket innebär att stråna ska peka lite mer rätt uppåt och dessutom är det mer blandad kvalité på stråna, förklarar Bördin.

 

I mitten av kommande vecka ska arbetet med att lägga ut det nya konstgräset påbörjas och någon gång mellan den femtonde och tjugonde juni ska planen vara färdig. Därefter kommer planen att kontrolleras så den blir godkänd för såväl allsvenskt spel som europeiskt kvalspel.

 

Första matchen för Elfsborgs del på det nya konstgräset blir en eventuell hemmamatch i Europa League torsdag den femte juli. Annars blir det ytterligare några dagars väntan, fram till återstarten på hemmaplan mot Mjällby söndag den åttonde juli.

 

Det gamla konstgräset då, vart tar det vägen? Björn Bördin berättar:

– Det gamla konstgräset kommer att komma till nytta även i framtiden. Mattan ska delas upp i en sju-åtta mindre bitar och dessa ska placeras ut på några olika skolor.

 

Av: Eva Fihn

 

 


Annons

Nyheter A-laget

22 maj, 13
Jon Jönsson borta från spel i en till två veckor
Jon Jönsson blir borta från spel i en till två veckor på grund av en liten muskelbristning i ljumsken.
Läs mer...
 

21 maj, 13
Fjärde allsvenska mötet mot BP i Borås
BP är ett väldigt ungt allsvenskt lag och det rödsvarta manskapet har endast besökt Borås Arena tre gånger tidigare. Resultaten från dessa möten samt en tankenöt skickas med i den här omgångens statistiska analys från Mikael Häggström.
Läs mer...
 
20 maj, 13
Helsingborgs IF - IF Elfsborg
Det var en på pappret tuff bortamatch och det skulle visa sig bli än tuffare med skador och sjukdomar på matchdagen och 1-0 i baken redan efter sex minuter. Även om Lasse Nilsson forcerade in en kvittering i första halvlek hjälpte det inte när Helsingborgs David Accam gjorde två under matchen.
Läs mer...
 
19 maj, 13
Datum fastställda allsvenskans omgångar 15-18
Datum har nu fastställs för Elfsborgs matcher i allsvenskans omgångar 15-18.
Läs mer...
 
19 maj, 13
Inför Helsingborgs IF: Truppen, kommentarer mm.
 En av årets svåraste bortamatcher står på tur då formstarka Elfsborg reser till Skåne för match mot än mer formstarka Helsingborg. Blir det femte raka segern för eleganterna? Här har ni förutsättningarna!
Läs mer...
 
18 maj, 13
Många fina matcher på Olympia
En tuff bortamatch väntar mot Helsingborg på måndag. Statistiker Häggström har sammanställt historiken kring matcherna på Olympia.
Läs mer...
 

Övriga nyheter

20 maj, 13
U17 tvåa i Nederländerna
Elfsborgs U17-lag visar att de håller hög internationell nivå. Under måndagen bärgades andraplatsen i den Nederländska turneringen.
Läs mer...
 
20 maj, 13
Proffsdrömmen kör igång på TV ikväll
Ikväll drar TV4 Sports satsning Proffsdrömmen igång på tv. Lagom tills A-laget spelat klart sin match i Helsingborg är det dags att byta kanal och kolla in när jakten börjar efter Elfsborgs nästa talang.Alltså: Proffsdrömmen, avsnitt 1, på TV4 Sport måndag kväll kl. 21:00-21:30. Missar du avsnittet går det i repris den 24/5.
Läs mer...
 
19 maj, 13
Söndagsresultat från Nederländerna
Elfsborgs U17- och U19-lag fortsatte under söndagen att spela turneringar i Nederländerna, en dag med lite blandade resultat.
Läs mer...
 
18 maj, 13
Lördagsresultat från Nederländerna
Elfsborgs U17- och U19-lag har spelat två matcher vardera under lördagen i Nederländerna där U17 fick en flygande start.
Läs mer...
 
17 maj, 13
Christoffer Zettergren vann Sponsorgolfen 2013
Det blev en perfekt golfdag när IF Elfsborg på torsdagen anordnade den årliga Sponsorgolfen på Borås Golfklubb.
Läs mer...
 
17 maj, 13
Två av elitlagen i Nederländerna på klassisk turnering
Elfsborgs U17- och U19-lag befinner sig just nu i Ruurlo, Nederländerna, för de årliga träningsläger som lagen brukar spela. I år är dessutom Elfsborg regerande mästare i Karel Stegeman-turneringen och har en titel att försvara.
Läs mer...
 
 
1904, den 26 juni bildades IF Elfsborg av 19 pojkar i övre tonåren. Föreningens namn var då "Borås Fotbollslag". 1906 blev föreningen medlem i Riksidrottsförbundet och namnet ändrades samtidigt till IF Elfsborg.
Annons
Annons
Annons